Lidovky.cz

Sněmovní komise: K vyjádřením exdetektiva Komárka nejsou přímé důkazy

Česko

  16:49aktualizováno  19:10
PRAHA - Sněmovní komise ke sporné reorganizaci policie ve čtvrtek přijala usnesení týkající se bývalého detektiva protimafiánského útvaru Jiřího Komárka. Jeho tvrzení, která se objevují v médiích, podle ní nejsou průkazná. Komisi nepředložil přímé důkazy, které by potvrdily jeho vyjádření vůči lidem či institucím. Novinářům to po čtvrtečním jednání komise řekl její předseda Pavel Blažek (ODS). Usnesení uvítala ČSSD, Komárek podle sociálních demokratů účelově napadl jejich ministra vnitra Milana Chovance.

Bývalý policista protimafiánského útvaru Jiří Komárek. foto:  František Vlček, MAFRA

Podle ČSSD Komárek bez přímých důkazů a účelově napadl sociální demokracii a ministra vnitra. Komárkova tvrzení o pokynu k policejní reorganizaci kvůli údajné hrozbě vyšetřování některých členů ČSSD považují sociální demokraté za „nehorázná a lživá“, uvedli v tiskové zprávě. Člen vyšetřovací komise Richard Dolejš (ČSSD) poukázal na to, že pro usnesení hlasovala komise jednomyslně včetně zástupce ANO. Komárkova tvrzení přitom podle ČSSD účelově rozvíjí tisk vlastněný vicepremiérem Andrejem Babišem (ANO) a zřejmě se ukážou jako předvolební blamáž.

Komise k reorganizaci policie ve čtvrtek zasedla posedmé. Před poslanci mluvil ředitel GIBS Michal Murín, který se stejně jako poslanci dozvěděl důležité a zásadní informace k reorganizaci policie, jež dosud neměly obě strany k dispozici. Podle Murína se kvůli tomu inspektoři budou muset vrátit k některým situacím a událostem, které zazněly v médiích i na jednání komise. Prověří také současné i bývalé příslušníky bezpečnostních sborů a s velkou pravděpodobností i některé žalobce.

Zatímco Murín před poslanci mluvil zhruba tři hodiny, bývalý ředitel Bezpečnostní informační služby Jiří Lang promluvil jen krátce. S novináři nehovořil.

Komárek je jedním z největších kritiků policejní reformy, před jejím spuštěním od policie odešel. V médiích například nařkl policejního prezidenta Tomáše Tuhého z „brutálních úniků ze spisů“. Prohlásil také, že pokyn k reorganizaci dal ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Důvodem podle něj bylo to, že se před volbami obával policejních zásahů ze strany protimafánského útvaru vůči ČSSD. Tuhý i Chovanec jeho vyjádření v minulosti opakovaně odmítli.

Podle komise jeho tvrzení o Chovancově pokynu k reorganizaci kvůli obavám, že by protimafiánský útvar mohl před volbami zasahovat proti ČSSD, nejsou průkazná. Úniky informací do médií, které mají prověřit žalobci a policejní inspekce, podle předsedy komise Pavla Blažka (ODS) i jeho zástupce Martina Lanka (Úsvit) nepocházejí od poslanců. Podle Blažka je možné, že novináře informují svědci, kteří před komisí vystoupili. Naznačil také, že některé zprávy pocházejí ze spisů, které měli státní zástupci. Podle Lanka se navíc ukazuje, že informace z médií nejsou správné.

Komise má dát plénu výsledky do konce října. Zatím není známý termín, kdy by se mělo uskutečnit v pořadí osmé jednání. Čeká se, až bude zproštěn mlčenlivosti ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) a bývalý ředitel GIBS Ivan Bílek.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.