Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za svými slovy si stojím, Tuhý pro mne zůstává dál podezřelou osobou, říká expolicista Komárek

Bývalý policista protimafiánského útvaru Jiří Komárek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý policista protimafiánského útvaru Jiří Komárek. | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA O policejním prezidentovi Tomáši Tuhém řekl, že je podezřelý z „brutálního úniku informací“. A na svém stanovisku trvá i přes to, že se objevila informace, že SMS zpráva šla opačným směrem - od podnikatele na mobil, který se následně ocitl v Tuhého okolí. „Kdyby k omylu opravdu došlo – což do dnešního dne nikdo nepotvrdil – můj názor na pana Tuhého je stále stejný,“ prohlásil v rozhovoru pro LN Jiří Komárek, bývalý šéf ostravské expozitury Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

LN: Zopakoval byste i dnes větu, že policejní prezident Tomáš Tuhý je podezřelý z brutálního úniku informací (Tuhý byl prověřován v souvislosti s tím, že manažera společnosti Tesco SW kdosi varoval krátce před razií protikorupční policie. V Tuhého rodině se totiž podle vyšetřovatelů objevil mobil, kam byla vložena jedna ze skupiny prověřovaných německých SIM karet, odkud mělo varování přijít – pozn. redakce)?
Co se týká mého prohlášení kpanu Tuhému v červnu v České televizi, za pronesenými slovy si stojím. Uvedl jsem je v reakci na dotaz, jaké důvody mě vedly krozhodnutí ukončit služební poměr u policie. Tehdy jsem řekl, že jsem v souvislosti s reorganizací ztratil důvěru ve vedení policejního prezidia, zvlášť pokud je sám policejní prezident podezřelý zúniku informací od policie. Na tomto mém názoru se nic nezměnilo a stále na něm trvám. Prověřování podezření, jestli se Tuhý tohoto jednání dopustil či nikoliv, prováděla, pokud vím, Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Já jsem se na něm nepodílel. Pouze vím, a trvám na tom, že v době, kdy jsem svá slova pronesl, podezřelý byl. A pokud je mi známo z veřejných zdrojů, nic se na tomto doposud nezměnilo.

LN: Vycházel jste z informací GIBS, jež vyšetřovala únik informací před razií protikorupční policie v sídle společnosti Tesco SW?
Na vaši otázku nemůžu odpovědět, protože bych mohl porušit povinnost mlčenlivosti. Obecně uvedu pouze tolik, že z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, které dozorovalo toto prověřování, jsme dostávali informace, které byly potřebné pro naše vlastní prověřování či vyšetřování. To samé platilo i ve vztahu ke GIBS.

LN: Podle webu Echo24.cz ale varování před razií nepřišlo z německého čísla na mobil Davidu Tesaříkovi z Tesco SW, nýbrž naopak on se s poznatkem „že si mají přijít pro tátu“ svěřoval někomu jinému na německé číslo. „Sedí“ tedy nadále výrok, že policejní prezident je podezřelý z brutálního úniku?
Když se zamyslím nad tím, co uvádí Echo24.cz, a tím, co uvedl ředitel GIBS Michal Murín po svém slyšení před vyšetřovací komisí, působí to na mě tak, že server vlastně říká: komise si vyžádala vyšetřovací spis vedený na GIBS k prověřování úniků informací ve věci Tesco SW. Tento spis si členové komise pečlivě nastudovali. A zjistili to, co dlouhé měsíce možná nezjistil ani hlavní zpracovatel spisu. S tímto zjištěním komise seznámila ředitele GIBS. Ten při odchodu z komise veřejnosti oznámil, že od komise obdržel nové a zásadní informace. Murínovi údajně komise také doporučila, aby GIBS prověřila činnost bývalých i současných příslušníků bezpečnostních sborů aněkterých státních zástupců. Pokud by závěry webu Echo24.cz byly správné a pravdivé, tak podle mne chyboval pracovník GIBS, který spis vedl.

LN: V čem mohl inspektor chybovat?
Buď se orientoval na základě chybně vyhodnocených informací, anebo udělal chybu pouze při zpracovávání usnesení o odložení věci, tedy chybu řekněme administrativní, a celé prověřování vedl správně.

LN: Neoslabuje to ale vaše podezření, které míří na policejního šéfa?
I kdyby k takovému omylu opravdu došlo – což do dnešního dne nikdo nepotvrdil – můj názor na pana Tuhého je stále stejný. Ať byla předmětná SMS odeslána či přijata telefonem pana Tesaříka, k úniku informací oplánované realizaci nepochybně došlo. Pokud je mobilní telefon, který je spojován s rodinou pana Tuhého, současně spojován s komunikací související s úniky informací z policie, tak pan Tuhý pro mne zůstává dál podezřelou osobou.

LN: Jak ale případ vynášení informací před razií protikorupční policie, která se odehrála vzáří 2014, souvisí s policejní reorganizací?
Pouze v tom, že nepřipravenou, relevantními analýzami či závěry odborných diskusí nepodloženou reorganizaci, založenou pouze na náčrtu struktury budoucího vedení, odstartoval a zaštítil spolu se svým náměstkem Zdeňkem Laubem Tomáš Tuhý. A ten je podle mého názoru možnou podezřelou osou zúniku informací do podnikatelsko-politického prostředí. No apak dále v tom, že lidé jako páni Tuhý a Laube vždy udělají to, co jim politici, kteří je do jejich funkcí dosadili, nařídí.

LN: Spekuluje se o účelově vytvořené dehonestaci policejního prezidenta a inspekce chce prověřovat současné i bývalé policisty astátní zástupce. Co o tom soudíte?
Víte, pane redaktore, od počátku na mne některé situace spojené sreorganizací či reformou policie působí tak trochu, jako by se udály někdy v padesátých letech minulého století. Na začátku pan Tuhý se svým náměstkem oznámil, že se rozhodli, a to bez jakékoliv odborné diskuze či přípravy, do měsíce spojit dva zcela odlišně fungující celorepublikové útvary (protikorupční a protimafiánský – pozn. redakce).

Když jsme se pokoušeli toto překotné spojení oddálit a nastartovat nějakou diskusi, tak nám pan Tuhý sdělil, že je fakticky už rozhodnuto, že reorganizace k1.červenci 2016 bude a záleží jen na nás, kdo se budeme na ní chtít podílet. Těm, kteří by se podílet chtěli, slíbil i nemalé zvýšení platů, které nebylo po několik posledních let možné. A svůj slib splnil.

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....