Lidovky.cz

Vězeňská dramata jsou v kurzu, Prorok vyhrál festival v Londýně

Kultura

  12:45
LONDÝN - Hlavní cenu na Londýnském filmovém festivalu získalo francouzské vězeňské drama Prorok režiséra Jacquesa Audiarda. Audiardův snímek letos také získal Velkou cenu poroty v Cannes.

Prorok (2009) foto: Sony Pictures Classics Reprofoto

Prorok líčí osudy mladého arabského vězně (Tahar Rahim), který přežívá a postupně získává vlastní postavení v žaláři ovládaném korsickým gangem. Předsedkyně poroty, americká herečka Anjelica Huston ocenila "ambici, jasnou vizi a záměr filmu, který je již nyní klasikou".

Zvláštní ocenění porota udělila filmové adaptaci dystopického románu Cormaka McCarthyho Cesta za "výjimečné herecké výkony a hluboké politické poselství". Cestu natočil americký režisér John Hillcoat s Viggo Mortensenem v hlavní roli. Festival dnes večer uzavře snímek Nowhere Boy o Johnu Lennonovi, který jako režijní debut natočila britská výtvarnice Sam Taylor-Wood.

Pod širým nebem na Trafalgaru
Londýnský filmový festival patří k největším přehlídkám v Evropě a od roku 1957 se snaží ukázat britskému publiku nejlepší snímky uplynulého roku. Filmy se promítají v kinech po celém Londýně i pod širým nebem na Trafalgarském náměstí. Festival v minulosti neudílel hlavní ceny, ale letos se snažil posílit svou reputaci ve snaze soutěžit se známějšími festivaly a organizátoři se rozhodli poprvé vyhlásit nejlepší film přehlídky.

Celkem festival uvedl 191 celovečerních snímků a 113 krátkých filmů ze 46 zemí. V Londýně se také promítaly české snímky Holka Ferrari Dino Jana Němce, Kdopak by se vlka bál Marie Procházkové a dokument Osadné režiséra Marka Škopa ve slovensko-české koprodukci. Film Protektor režiséra Marka Najbrta, který Česká filmová a televizní akademie navrhla k nominacím na Oscara, absolvoval ve středu v Londýně mezinárodní premiéru.

Ceny za celoživotní dílo dostali v Londýně britský herec John Hurt a malijský režisér Souleymane Cissé. Ocenění pro nejlepší debut získali Palestinec Scandar Copti a Izraelec Jaron Šani za společný snímek Ajami ze smíšené arabsko-izraelské čtvrti v Jaffě. Griersonovu cenu pro nejlepší dokument si z Londýna odvezl Izraelec Joav Šamir za film Defamation (Hanobení), který se zabývá antisemitismem ve světě.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.