Lidovky.cz

Na třeboňském Anifilmu bude soutěžit i novinka od Miyazakiho

Kultura

  16:00
To nejlepší z domácí i zahraniční animované tvorby představí mezinárodní festival Anifilm, který se bude konat od 6. do 11. května v Třeboni. Cenu za celoživotní dílo na něm dostane Zdeněk Smetana. V soutěži celovečerních filmů se utkají domácí Husiti a Čtyřlístek například s novým filmem Japonce Hayao Miyazakiho nebo Billa Plymptona. Festival nabídne i retrospektivu Sylvaina Chometa, kurátorské výběry, prezentace a přehlídky současné filmové a televizní tvorby pro dospělé i děti, workshopy a další akce.

Z filmu Zvedá se vítr (The Wind Rises) , režie Hayao Miyazaki foto: Anifilm

Svou tvorbu na festivalu představí mimo jiné legendární animátorka Caroline Leaf nebo český animátor Pavel Koutský. Nejaktuálnější trendy se představí v mezinárodních soutěží, které se letos vedle soutěží celovečerních a krátkých filmů rozrostly i o mezinárodní soutěž filmů studentských.

V mezinárodní soutěží celovečerních animovaných filmů pro dospělé bude soutěžit pět filmů, mezi nimi i novinka od Hayao Miyazakiho, autora snímků Princezna Mononoke nebo Cesta do fantazie. Jeho nejnovější snímek nazvaný Zvedá se vítr (The Wind Rises) vypráví o leteckém konstruktérovi, který sní o tom, že bude létat a navrhovat krásná letadla, jelikož je od dětství krátkozraký a nemůže se stát pilotem, nastoupí do letecké divize významné japonské strojírenské společnosti. Režisér ve filmu vzdává hold japonskému leteckému inženýrovi Jiro Horikoshi, který navrhl stíhací letoun Mitsubishi A6M, tzv. Zero. Zvedá se vítr je působivý příběh o lásce, houževnatosti, životních výzvách a rozhodování v bouřlivém světě. Českou tvorbu bude v této soutěži reprezentovat film Husiti Pavla Koutského.

Z filmu Teta Hilda

Soutěž celovečerních filmů pro děti čítá také pět filmů, českým zástupcem bude Čtyřlístek režiséra Michala Žabky. Dále bude soutěžit poetický film Měsíčňan, dobrodružný rodinný snímek s ekologickým poselstvím Teta Hilda nebo celovečerní loutková opera nazvaná Líza Citrónová a Marocký Pomeranč: zrychlená lovestory.

Čínská nezávislá tvorba i půlnoční překvapení

Režisér Chaj-jang Wang představí v Třeboni nezávislou čínskou tvorbu. Diváci se mohou těšit i na půlnoční filmová překvapení, evropské filmy nominované na cenu Cartoon d'Or nebo přehlídku loňských nejúspěšnějších celovečerních filmů. Ulice Třeboně ožijí projekcemi na náměstí a program Animace ve veřejném prostoru vdechne život i dalším místům. Nedílnou součástí festivalu je také speciální program zahrnující četné přednášky, rozhovory s tvůrci, panelové diskuse a workshopy, jak pro laickou, tak odbornou veřejnost.

V doprovodném programu pak mohou návštěvníci vybírat z nejrůznějších výstav, koncertů a představení pro děti. Výstavy budou čtyři. Retrospektivní expozice finské loutkové tvorby na zámku Jak se loutkový film dostal do Finska? připomene, že finský animovaný film letos slaví sté výročí. Výstava ukáže originální historické loutky z filmů legendární finské režisérky Mony Leové a představí současné finské loutkové filmy a jejich autory.

Šestidenní přehlídka nabídne přes 350 filmů, některé ve světové premiéře. Očekává se  přes 500 hostů. Kvůli velkému zájmu o akreditace a malé kapacitě sálů budou soutěžní filmy třikrát reprízovány. Celkové náklady festivalu přesáhly deset milionů korun. Ministerstvo kultury zvýšilo dotaci po sjednocení Anifilmu s AniFestem o milion.

Od letošního roku má Česko jen jednu přehlídku animovaného filmu, a to Anifilm, který se spojil s AniFestem. Tradici animace v Třeboni zahájil v roce 2002 AniFest. V zimě 2010 se však nečekaně odstěhoval do Teplic, proto producent Tomáš Rychetský a jeho kolegové tehdy během pár měsíců připravili první Anifilm. Za čtyři roky získal renomé a loni ho ve sporu s AniFestem podpořila Asociace animovaného filmu (ASAF). AniFest skončil v insolvenci.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.