Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Trnkův syn a vnuk vzkřísí Zahradu v multimediálním projektu

Kultura

  6:00
Klasické dílo české literatury pro děti, Zahrada Jiřího Trnky, nabere druhý dech v unikátním projektu na pomezí výstavy, divadelního představení a animovaného filmu. Pod názvem Trnkova Zahrada 2 ho připravují umělcův syn Jan a vnuk Matyáš, oba výtvarníci. Za použití materiálů z rodinných archívů chystají poctu mistrovi české animace, která bude součástí akce Plzeň - Evropské město kultury.

Z projektu Zahrada 2 foto: Archiv rodiny Jiřího Trnky

Zahrada 2 bude v Plzni k vidění února do května příštího roku, ní ukázky z výstavy budou ale prezentovány už tento týden na festivalu Anifilm v Třeboni.

Příprava trvala tři roky

V roce 2015, kdy se celá výstava poprvé představí v Plzni – rodném městě Jiřího Trnky a zároveň Evropském hlavním městě kultury pro tento rok, uplyne od Trnkova narození 103 let. "Výstavu jsme původně chystali pro rok 2012 přímo na stoleté výročí dědečkova narození. Ukázalo se ale, že to nebude tak jednoduché. Chtěli jsme, aby výstava byla skutečnou poctou původnímu dílu i jakýmsi jeho vzkříšením a oživením zároveň. Dlouho jsme proto vymýšleli koncept i formu, která by tohle naše základní přání stoprocentně dodržela. Přípravy se tedy nakonec protáhly na celé tři roky", vysvětluje Trnkův vnuk, výtvarník a animátor Matyáš Trnka.

Výsledkem je instalace, která bude rozprostřena na 400 m2 Západočeského muzea v Plzni. Návštěvník výstavy se na ní stane sám jedním z hrdinů knihy - malým klukem, který objeví vchod do světa staré kouzelné Zahrady, v níž zažije různá dobrodružství a bude čelit nástrahám.

Jiří Trnka při práci

Zahrada na vlastní kůži

Samotnou výstavu tvoří 6 scén, které vycházejí z původní knižní předlohy. Jejich základem jsou animace, které rozpohybují původní kresby z díla Jiřího Trnky. "Na konceptu spolupracujeme s tvůrčím týmem, máme sounddesignéra, animátory, techniky a programátory, se kterými jsme vytvořili jednotlivé instalace tak, aby byly skutečně interaktivní. Například jsme vymysleli čidla, která reagují na konkrétní činnost diváka. Naším cílem je to, aby se každý návštěvník výstavy ocitl skutečně uvnitř knihy a prožil si její příběh na vlastní kůži," vysvětluje Matyáš Trnka.

Z projektu Zahrada 2 - Trpaskop

O autorech projektu

Jan Trnka (1956) je absolvent UMPRUM oboru užitá malba. Výtvarník a malíř na volné noze. Žije a pracuje v Praze.
Matyáš Trnka (1981) je absolvent Vyšší odborné školy Václava Hollara a student 3. ročníku Katedry animace na pražské FAMU. Působí jako animátor, výtvarník, režisér a grafik, autor několika krátkých filmů, mj. také znělky 11. ročníku Mezinárodního festivalu animovaných filmů AniFest, která skládala čest právě Jiřímu Trnkovi. Upozornil na sebe také prvním českým interaktivním komiksem na motivy jiné oblíbené dětské knížky Malý Alenáš. 

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!