Lidovky.cz

Scientologie ve Francii. Příklad náboženského lynčování

Názory

  13:27
Ad LN 26. 5.: Scientologům ve Francii hrozí zánik

Případ se scientology, který včera začal v Paříži, není nic jiného než náboženské lynčování za asistence médií.  S případem jsem obeznámen a díky tomu zde můžu shrnout fakta a nesrovnalosti: 

1)Jde o 10 let starou soudní při s paní Maltonovou, která se účastnila náboženských služeb Scientologie všeho všudy pouhých 5 měsíců.
2)Paní Maltonová, tak jako jakýkoli jiný člen Scientologické církve, mohla využít možnosti vrácení svých příspěvků. Toho paní Maltonová plně nevyužila. Místo toho podala žalobu, kterou požaduje mnohem více peněz.
3)Po 8 letech vyšetřování, v roce 2006, navrhl prokurátor případ uzavřít. Prokurátor to zdůvodnil tím, že nenašel jakékoliv pochybení ze strany církve nebo jejích představitelů. A že představitelé církve jednali v dobré víře pomoci paní Maltonové.
4)Případ byl za podivných okolností a přes nedoporučení prokurátora postoupen k soudnímu řízení. 

Je zde mnoho nejasností. Například pokud by se tedy jednalo o pouhou žádost paní Maltonové o peníze, již dávno by je dostala. O peníze tedy nešlo – minimálně ne o ty, kterými do Scientologie přispěla. Proč soudce v případu pokračoval? Odpovědí je osoba bývalého soudce Gergese Fenecha, který je rovněž předsedou organizace bojující proti sektám MIVILUDES. G. Fenech, bývalý člen parlamentu, který je v současné době sám trestně stíhán za ilegální zisk z obchodu se zbraněmi, se vyjádřil v tom smyslu, že by vláda měla „bojovat efektivně proti“ náboženským minoritám.

V tomto světle je tedy soudní případ jen náboženské lynčování za asistence médií, která nekriticky přijímají všechno, co má jen nádech skandálu kolem Scientologie – ať už je to pravda nebo ne. Můžu se vsadit, že v případě naší výhry se o tom nikdo nedozví. Stejně jako média nereferovala v hlavních zpravodajských relacích o tom, že Evropský soud pro lidská práva potvrdil, že scientologické náboženství má být bráno jako jakékoli náboženství a je pod ochranou Evropské ústavy pro lidská práva. Nebo o uznání církve v roce 1997 ve Španělsku a Portugalsku.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.