Lidovky.cz

WEISS: Bártovy děti

Názory

  8:50
Obsazování funkcí ministerských náměstků, jak je praktikují Věci veřejné, je docela podivné. A taky je útokem na autoritu premiéra.

Vedení strany Věci veřejné: zleva Kristýna Kočí, Radek John a Vít Bárta. foto: ČTK

Náměstek, pokud nejde o kariérního úředníka, je politický činitel, který ministrovi pomáhá prosazovat plány vlády, na jejíchž zasedáních ho může i zastupovat. Posty v exekutivě se nehodí pro uplatňování principů poměrného zastoupení, jež má své místo ve sněmovně. Když Věci veřejné v povolebních vyjednáváních oznámily, že by chtěly na svých úřadech zaangažovat náměstky ze sociální demokracie, reagoval na to Nečas slovy, že si Věci veřejné jistě ujasní, s kým vstupují do koalice, a s kým ne. Zřejmě si to ujasnily a vstoupily do koalice s ČSSD – jak jinak si vysvětlovat, že ministr školství skutečně chce mít opozičního náměstka.

Vazba mezi VV a bezpečnostní agenturou ABL je alarmující, řekl při jednáních Nečas. A jmenování Johna ministrem vnitra, jež budí u části veřejnosti znepokojení, obhajoval zárukami, že nebude následovat personální invaze ABL na vnitro. Takže se neodehrává na vnitru, nýbrž na dopravě. To je žertík na úrovni základní školy.

Vítu Bártovi může snadno splývat strana s firmou, obě to jsou jeho vypiplané děti. A véčkaři svému vedení jistě schválí cokoli, nejlépe v sestavě dvacet procent oprávněných voličů většinou osmdesáti procent, což jsou hezká čísla. Ale je na premiérovi, aby ukázal, že když něco řekne, nemluví do větru.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.