Lidovky.cz

PETRÁČEK: Sjednocení

Názory

  9:44
Dvacet let po sjednocení vyrostla v Německu generace, jež roky 1989 a 1990 nevnímá jako zásadní úspěch, ale jako kapitolu historie. Je snadné z pozice generála po bitvě odmítat chyby a ekonomické ztráty. Tak snadné jako teď u nás odmítat kuponovou privatizaci. Pak totiž pomíjíme chyby a ztráty, jež by nastaly, kdyby společnost zvolila jinou cestu.

Úspěch německého sjednocení působí hlavně navenek, a to tak silně, až se zapomíná, že je nepřenosný. Německo je konsenzuální společnost, v níž funguje de facto všechno. Cynicky řečeno v ní fungoval i nacismus a komunismus. Fungoval v ní i Bismarckův sociální stát, ale sami Němci se divili, že nefunguje v jejich koloniích, třeba v Togu či Kamerunu.

Kancléř Kohl to myslel v roce 1990 upřímně, když tvrdil, že německé sjednocení je druhou stranou mince sjednocení Evropy.
Až teď, dvacet let poté, zjišťujeme, že ta zkušenost není úplně přenosná ani v rámci Evropy. To není argument ani proti sjednocení Německa, ani proti Evropské unii, ale proti bezbřehé víře, že stačí vyhlásit pravidla, z marky udělat euro, a ono to přijde samo.

Velké téma Německo 20 let po sjednocení čtěte v sobotním vydání deníku

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.