Lidovky.cz

WEISS: Korupční realita

Názory

  13:32
Ideální boj s korupcí by vypadal takto: zkorumpovaný úředník či politik si řekne o úplatek za přidělení zbytečné, předražené či nekvalitně provedené zakázky. Tento je mu zkorumpovaným podnikatelem doručen, nejlépe v sáčku opatřeném nápisem „úplatek“. Policie o všem ví, ale zametač jí nařídí, aby nic nevyšetřila. Odstraňme zametače – a korupčníci konečně sedí ve vězení!

Letoun Casa na letišti Kbely. foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

 Takto by to fungovalo v ideálním světě. Jenže tam by ani neexistovala korupce. Ve skutečném světě korupčníci nesedí jak fíkusy a nečekají, až se do nich někdo trefí. Umí využívat síť předpisů tak, aby každý jejich krok byl nenapadnutelný nebo dvojznačný. Na žádném pytlíku ani bankovním převodu není napsáno „úplatek“. Klíčoví svědci mívají sami máslo na hlavě.

Policie při rozhodování o tom, co stíhat, musí volit mezi tím, co je nejdůležitější, a tím, co je nejdokazatelnější. A používat metody, jež se nám líbí v detektivkách a v mafiánských filmech, kde od začátku víme, kdo je záporný hrdina, ale zatrne nám z nich, když na ně narazíme v reálu. Ne každé vyšetřování je úspěšné, ne všechna úspěšná vyšetřování se obejdou bez vedlejších škod. Jinak by korupce nebyla takové zlo.

Právě podle těch nedostatků – podle toho, jak kolem sebe někteří politici kopou, podle obvinění, jež, byť by bylo i dokazatelné, evidentně není kardinálním problémem nákupu CASA – poznáme, že se v základech korupčního prostředí u nás cosi hýbe. Všichni od vládních stran po opoziční aktivisty volají po boji s korupcí. Tady ho mají.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.