Lidovky.cz

KAMBERSKÝ: Ema má maso. I pivo. Snižujte daně! Ale napřed si přestaňte půjčovat

Kamberský

  12:08
Andrej Babiš chce v rámci prosazení EET snížit daň na čepované piviště v hospodě. Bohuslav Sobotka se nenechá zahanbit a zlevní maso, mouku, možná i tu Emu. Pavel Bělobrádek chce zlevnit sociální pojištění rodičům. Vzájemně se blokují a my se můžeme bavit – konečně začíná pravá koaliční šavlovačka, na jakou jsme byli léta zvyklí.
Kančí - ilustrační foto.

Kančí - ilustrační foto. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Rozjeli to ale pěkně. Napřed Babiš zcela bez debaty s kolegy v koalici vypálí v televizním kotli příslib levnějšího piva národu, místopředseda lidovců Marian Jurečka mu to okamžitě vrátil ostrými: „Je to hodně populistický nápad.“ Sobotka naskočil na vlnu a přisadil si: „Zlevníme maso, mléko a chleba.“

Věcně vzato: zlevňovat alkohol je zločin. Ale návrh předpokládá, že by si slevu nechali celou hospodští, takže by točené pivo nezlevnilo. Faktický dopad na marže hospod i rozpočet by byl malý, ale marketingový úspěch Babiše nezměřitelný.

Ale nesmíme zapomenout na fakt, že své želízko v ohni mají i lidovci. Vládní důchodová komise přišla s návrhem změnit důchodové pojištění podle počtu dětí, zákon už přechází z věcného návrhu do paragrafového znění. Návrh podporuje i ministryně práce a sociálních věcí za ČSSD. Přesto se jej Babiš pokusil zabít slovy „tenhle nápad je absolutně nepřijatelný a šílený“. Přičemž lidovci se na rozdíl od Babišova levného piva mohou odvolávat na podepsanou koaliční dohodou, kde se pod větou „narovnání transferu mezi rodinou a společností“ míní přesně tato diferenciace pojistného. Rodiče, tedy „producenti“ budoucích plátců penzí, jsou dnes v těžké nevýhodě.

Vládní strany jsou tak do sebe pevně zaklesnuty, jedna se nemůže hnout bez druhé a třetí bez té první. Řešení jsou v podstatě jen dvě, vzájemně se zablokovat (jak to dělávali Klaus s Luxem a Kalvodou v devadesátých letech), nebo si vzájemně vše dovolit. Druhé řešení má z partajního pohledu zásadní výhodu: všichni tři by se blýskli před volbami.

Věc má jeden zásadní háček: všechno dohromady by bylo drahé. Což je i hlavní argument proti snižování DPH. Snižujte daně, jak chcete – pokud byste měli jasný investiční plán, tak v době záporných úroků dává smysl i rozpočtový deficit. Levnější pivo, maso a pojistné dává smysl v případě, kdyby se vláda zároveň zavázala k rychlému internetovému připojení venkova, vlaky by jezdily od hranic k hranicím dvoustovkou a začala chytře investovat do školství.

Ale snížit daně, zadlužit se, a poté zvýšit porodné není ta nejmoudřejší národohospodářská strategie.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.