Lidovky.cz

Topolánek oznámil Tři 'E'

Svět

  11:56aktualizováno  14:31
PRAHA - Tři "E" - ekonomika, energetika a Evropa ve světě - jsou hlavní pilíře priorit českého předsednictví v EU, oznámil podle očekávání premiér Mirek Topolánek (ODS). Hlavní českým přínosem by podle něj mohlo být posílení energetické bezpečnosti, Praha se hodlá zaměřit také na řešení finanční krize a evropský plán hospodářské obnovy.

Slavnostní rozsvícení kyvadla na Letné u příležitosti českého předsednictví EU foto: ČTK

Chce také, aby se EU soustředila na své východní sousedy. Motto českého předsednictví, které začalo 1. ledna a potrvá šest měsíců, je Evropa bez bariér.

Předseda Evropské komise José Barroso v nedávném rozhovoru s českými novináři naznačil, že úspěch českého předsednictví bude stát a padat s tím, jak se mu bude dařit v ekonomické oblasti. To připouští i česká vláda. "Chceme realizovat plán hospodářské obnovy," řekl novinářům Topolánek.

Plán obnovy, na němž se unie dohodla na konci letošního roku, počítá s finanční injekcí ve výši zhruba 200 miliard eur (více než pět bilionů korun), které mají putovat do evropského hospodářství. Unie by se ale podle Topolánka měla soustředit nejen na krátkodobá opatření, k nímž dává plán návod, ale i na hluboké strukturální reformy.

České diplomaty teď nejvíc zaměstnává energetika
V boji s hospodářskou krizí, která tvrdě zasáhla celou Evropskou unii, by ovšem českému předsednictví neměl pomoci jen plán obnovy, ale i jednání na půdě Světové obchodní organizace (WTO). "Skončilo to na neochotě některých zemí," připomněl vicepremiér Alexandr Vondra nedávný krach jednání o liberalizaci světového obchodu. Česko by ovšem podle něj a Topolánka chtělo
přispět k obnovení rozhovorů a k jejich dovršení.

České diplomaty v současnosti ovšem nejvíce zaměstnává jiná priorita - energetika. Ruský energetický gigant Gazprom přerušil kvůli sporu o ceny dodávky plynu na Ukrajinu, což se promítlo i v dalších státech Evropy. Češi se budou během předsedání unii snažit nalézt cesty jak snížit závislost EU na dovozu energií a dovozu energií z Ruska. Jedním z vrcholů by během příštích šesti měsíců měl být summit EU a takzvaného jižního koridoru, který čítá především státy kolem Kaspického moře.

Evropská unie by je chtěla případně využít pro transport některých
nerostných surovin do EU, přičemž v této souvislosti hovoří o výstavbě plynovodu Nabucco. Rozhodnutí o jeho výstavbě dosud nepadlo, ale je možné, že se unie během českého předsednictví k takové možnosti přiblíží.

Třetí priorita "Evropská unie ve světě" pro Česko představuje především příležitost, jak dát určitou "evropskou" perspektivu i některým zemím bývalého SSSR. Češi dlouhodobě usilují o zvýšení vlivu EU v této oblasti a na jaře by se měl podle Vondry v Praze uskutečnit summit 27 členských států unie a států, které jsou členy takzvaného východního partnerství, jehož návrh nedávno představila Evropská komise. Jde o Arménii, Ázerbájdžán, Bělorusko, Gruzii, Moldavsko a Ukrajinu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.