Lidovky.cz

Obama chce do roka uzavřít Guantánamo

Svět

  11:44
WASHINGTON - Nový americký prezident Barack Obama hodlá ještě dnes podepsat nařízení, na jehož základě bude do roka uzavřena kontroverzní věznice na americké základně Guantánamo na Kubě. Již několik hodin po svém nástupu do funkce pozastavil Obama procesy s tamními vězni na 120 dní.

Americká vlajka nad vězeňským táborem na Guantánamu foto: ČTK

Blízký Obamův spolupracovník pod podmínkou anonymity řekl agentuře AP, že nový prezident podepíše nařízení ve čtvrtek, čímž splní volební slib, že uzavře zařízení, v němž Spojené státy vězní bez formální obžaloby a bez soudu údajné podezřelé z terorismu.

Podle návrh textu stanoví, že "s ohledem na závažné pochybnosti, které tato zadržení (podezřelých) vyvolala, jak ve Spojených státech, tak na mezinárodní scéně, bude nadále národně bezpečnostním zájmem Spojených států, zájmem jejich zahraniční politiky i justice rychlá a odpovídající úprava (statusu) osob nyní držených na Guantánamu a uzavření zařízení".

Američtí vojenští soudci na Guantánamu ve středu na 120 dní pozastavili procesy s tamními vězni. K přerušení procesů Obama vyzval jen několik hodin po svém úterním nástupu do funkce. Ve stodvacetidenním období chce jeho nová administrativa prověřit vyšetřování údajných teroristů.

Nevládní organizace zabývající se ochranou lidských práv to přivítaly jako možný blížící se konec zvláštních vojenských soudů. Americká veřejnost je ale podle televize CNN v otázce uzavření věznice rozdělena.

Podle průzkumu institutu Opinion Research je 51 procent Američanů pro uzavření věznice na vojenské základně a převoz vězňů do jiných zařízení. Celkem 47 procent respondentů ale soudí, že by věznice měla fungovat dál.

Průzkum byl proveden ve dnech 12. až 15. ledna, tedy ještě před inaugurací nového amerického prezidenta a ukazuje vývoj v názorech veřejnosti, napsala agentura AFP. V roce 2005 bylo podle tehdejšího průzkumu Gallupova institutu pro uzavření Guantánama jen 36 procent Američanů.

Plánovaným zrušením Guantánama ale vzniká problém s umístěním propuštěných vězňů. Spojené státy nechtějí některé z nich vrátit do země původu s odůvodněním, že by zde byli pronásledováni. USA proto už oslovily několik zemí s dotazem, zda by propuštěné z Guantánama nepřijaly. Na Guantánamu je nyní podle agentury AFP 245 vězňů, z toho šest desítek prý se nemůže vrátit do země původu kvůli pronásledování.

Ještě dnes se také očekává vydání dvou dalších nařízení. Jedním má být zřízena jednotka, která do měsíce navrhne, jak zacházet s osobami podezřelými z terorismu, které budou napříště zadrženy. Tato skupina se bude zabývat také otázkou, kam přemístit vězně po uzavření věznice na Guantánamu. Další nařízení se má týkat metod přípustných při zacházení s vězni a zmiňuje manuál, který výslovně zakazuje hrozby, fyzické zneužívání a takzvaný waterboarding, při níž se u vyslýchaného vězně navozuje dojem, že jej vyšetřovatelé utopí.

Stejně jako existence Guantánama, i metody používané při výsleších si v minulosti vysloužily kritiku nevládních lidskoprávních organizací.

Rozhodnutí by mělo obsahovat následující body:

- Věznice bude muset být uzavřena do jednoho roku od vydání a podepsání nařízení

- Dokument uznává, že vězni mají ústavní právo protestovat proti svému zadržování

- Dokument vyzývá zrevidovat všechny případy zadržování na Guantánamu ministrem spravedlnosti, ministrem obrany, ministrem zahraničí, ministrem pro vnitřní bezpečnost, šéfem výzvědných služeb, šéfem sboru náčelníků štábů americké armády a případně dalšími orgány

- Revize má stanovit, zda zadržovaní mohou být převezeni jinam nebo propuštěni. U těch zadržených, kteří nebudou moci být převezeni ani propuštěni, musí být vyhodnoceno, zda mají být souzeni americkými soudy

- Ministr obrany do 30 dnů zkontroluje podmínky zadržování na Guantánamu a přijme okamžitá opatření na k jejich zlidštění, pokud to bude zapotřebí

- Ministr obrany po dobu této revize pozastaví činnost vojenských komisí (oficiální označení pro zvláštní soudy působící na Guantánamu)


Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.