Neděle 19. září 2021, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obama si pro jistotu zopakoval slib

Svět

  12:09
WASHINGTON - Nový americký prezident Barack Obama si den po inauguraci zopakoval prezidentský slib. Tentokrát s předsedou nejvyššího soudu Johnem Robertsem před vybranými novináři skládal slib přímo v Bílém domě. Důvodem bylo přeřeknutí na oficiální akci.

Obama slib foto: ČTK

Bílý dům ke středečnímu opakování ceremonie zdůraznil, že Obama je americkým prezidentem již od úterního poledne, kdy byl inaugurován původně a "repríza" slibu se konala jen z opatrnosti.

"Znění slibu je zakotveno v ústavě. Z důvodů předběžné opatrnosti, protože došlo k přesunutí slova, předseda nejvyššího soudu John Roberts rozhodl o složení slibu napodruhé," řekl podle agentury AFP poradce v Bílém domě Greg Craig.

Obama v úterý na Kapitolu pod širým nebem a za přihlížení milionů lidí slib skládal do Robertsových rukou. Soudce text předříkával, dvakrát jej ale během slavnostního okamžiku spletl. V části přísahy, kde prezident slibuje, že bude "věrně vykonávat úřad prezidenta Spojených států" změnil slovosled a slovo "věrně" přesunul až na konec věty. Poté sice slovosled opravil, vynechal ovšem sloveso "vykonávat".

Obama následně zopakoval předchozí Robertsův výrok se všemi slovy, ale špatným slovosledem. Napodruhé skládal nový americký prezident slib znovu před Robertsem v jedné z místností Bílého domu jen před skupinkou novinářů, bez kamer a fotografů.

Autoři: ,

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat