Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zpravodaj LN: Obama je i na jízdence

Svět

  8:06
WASHINGTON - „Vydržte, musíme pustit taky lidi na druhé straně!“ křičí mladý černošský policista, který na jedné z křižovatek Connecticut Avenue v centru Washingtonu řídí dopravu. Lépe řečeno snaží se usměrňovat davy lidí a jejich nadšení. Nevydrží ale být přísný. SLEDUJTE DNES INAUGURACI ON-LINE

Cestou vlakem z Filadelfie do Washingtonu zahájil příští americký prezident Barack Obama pětidenní oslavy své inaugurace. foto: AFP

Když před sebou vidí poskakující a vtipkující lidi – prozpěvují Obamův slogan „Yes We Can“, což v tomto případě znamená „můžeme přejít“ – usměje se, vyndá z úst píšťalku a řekne: „Tak pojďte, vy Obamovy děti.“ A s lidmi, kteří ho míjejí, si plácá do rukou a zad. Washington před dnešní inaugurací pohltila „obamovská“ euforie.

Do Washingtonu míří statisíce lidí, aby viděli Obamův nástup do Bílého domu. Toto půlmilionové město, jež dnes očekává od dvou do čtyř milionů zájemců o sledování prezidentské inaugurace, bez přehánění dýchá jedním jménem: Barack Obama.

Michelle Obama.

Jeho tvář nelze minout. Začíná to již v rozlehlé síti metra, jež spojuje Washington D. C. s přilehlými státy Maryland a Virginie. Na jízdenkách je vytisknut rozesmátý obličej Obamy. V centru je stánek vedle stánku, kde si lze koupit Obamovu čepici, tričko, bundu, kalhoty, šály, odznaky, talíře, kalendáře, knihy či CD s jeho projevy. Zboží jde na odbyt, u stánků bývají často fronty.
 Některé bary zase nabízejí zlevněná jídla a panáky na oslavu Obamovy inaugurace. Na jednom hispánském bistru například stojí: „Obamonos mojito – 3 dollars“.

Před budovou Newsmuseum jsou jako již tradičně vystaveny titulky desítek deníků z celé země. A přední stránky nepatří nikomu jinému než Obamovi. Titulky hovoří o nové cestě či o konci staré cesty, jež vede k nové stezce. Obama je nazýván „mužem okamžiku“, „pevným lídrem“ či „panem opravářem“ (vzhledem ke stavu amerického hospodářství, které Obama zdědí po odcházejícím prezidentovi Bushovi).
Cestou vlakem z Filadelfie do Washingtonu zahájil příští americký prezident Barack Obama pětidenní oslavy své inaugurace.

V „komorním“ prostředí
Jakousi generální zkouškou na dnešní inaugurační slavnosti byl nedělní koncert na washingtonském Mallu, kam dorazily statisíce Obamových příznivců. Ke koncentraci nadšení přispívá i výše zmíněný fakt, že americká metropole je relativně malým městem. „New York je tak velký, že by tam taková inaugurace zapadla, tady to úplně změnilo rytmus a atmosféru města,“ říká Jean Thomasová, která jinak žije na Manhattanu. Na klopě kabátu má velký odznak Baracka Obamy a jeho rodiny v objetí. „Tenhle odznak už nikdy nesundám, je pro mě takovým talismanem, životní inspirací a nadějí.“
Barack Obama


Thomasová stejně jako statisíce dalších nadšenců přitom do poslední chvíle nevěřila, že se jí podaří do Washingtonu přijet. Zdejší hotely jsou totiž vyprodané již od léta loňského roku, kdy Obama získal demokratickou nominaci. Touha být přitom, když se – jak Američané říkají – „píše historie“, byla a je totiž tak velká, že lidé platí stovky dolarů jen za postele v domech či bytech neznámých lidí.

Na webové stránce známé jako Craigs List, kde lze hledat ubytování, práci či cokoliv prodat nebo koupit, se již měsíce bez skrupulí kšeftuje o každou volnou postel. Thomasová ale vymyslela jiný způsob. Po čas inaugurace vyměnila svůj byt na manhattanské Upper West Side za dům mladého páru v Marylandu. Dohodli se po týdnech e-mailové a telefonické konverzace. „Snad nebudou překvapeni trochu těsnějším prostorem na Manhattanu,“ usmívá se trochu v rozpacích tato žena ve středních letech.

Autoři: