Lidovky.cz

Výsledek voleb v Izraeli je nejasný

Svět

  8:36
JERUZALÉM - Ještě před několika měsíci byl za jasného vítěze dnešních voleb považován vůdce opozičního bloku Likud Benjamin Netanjahu. Poté se ale do hry naplno vložil radikální protiarabský nacionalista Avigdor Lieberman (50). „Lieberman je nepochybně hlavním fenoménem, největším překvapením těchto voleb,“ komentoval to pro LN politolog Bar Ilanovy univerzity Ze’ev Chanin.

Čtyři hlavní hráči voleb v Izraeli: Benjamin Netanjahu (vlevo nahoře), Cipi Livniová (vpravo nahoře), Ehud Barak (vlevo dole) a Avigdor Lieberman (vpravo dole). foto: AFP

Liebermanova strana Jisrael Bejtejnu (Izrael je náš domov) i přes masivní podporu ruskojazyčné komunity volby nevyhraje. Ve velkém však odebírá hlasy Netanjahuovi, což by dokonce mohlo vést k nečekanému, byť těsnému vítězství dosavadní vládnoucí Kadimy. „Najednou zůstává všechno otevřené, od jasného vítězství jsme sklouzli k velmi těsnému souboji,“ připustil jeden ze stratégů Netanjahuovy kampaně.

Vládní skorojistota
Ať už ale vyhraje kdokoliv, Lieberman má největší koaliční potenciál ze všech stran. Jen není jisté, ke komu se v konečném povolebním účtování přidá.

S Kadimou už Lieberman má své zkušenosti – do loňska působil v její vládě coby ministr pro strategické záležitosti. Netanjahu mu ale nadbíhá slibem „velmi důležitého postu“ v příštím kabinetu a spekuluje se o ministerstvu obrany.

Zejména na levici ale Lieberman vzbuzuje nezastíraný odpor. Ze stejného důvodu, pro který se tento modrooký rodák a bývalý barový vyhazovač ze sovětského Moldavska u jiných těší takové popularitě. Jeho politika je silně protiarabská a často na hraně rasismu. Jak napsal deník Haarec, když se z Kišiněva před 30 lety přistěhoval do Izraele, patřil krátce i k extremistické židovské organizaci Kach.

„Horší než Haider“
Dnes Lieberman například navrhuje odebrat občanství izraelským Arabům, kteří odmítnou vyjádřit podporu „židovskému státu“. Z jeho úst také zazněla výzva k popravám arabských poslanců Knesetu, kteří „kolaborují s teroristy“ – tím, že se setkali s členy Hamásu zvolenými do palestinského parlamentu.

Podle některých pozorovatelů je ale jednou věcí jeho předvolební rétorika a druhou skutečnost, že Lieberman už několikrát ukázal připravenost uzavírat s Palestinci kompromisy. Bývalý přední izraelský politik Josi Sarid ale varuje: „V čem se Lieberman liší od Jörga Haidera, kvůli kterému Izrael před lety bojkotoval Rakousko? V čem se liší od evropských fašistů? Používá stejná hesla, stejné techniky a zneužívá stejného strachu.“

Trochu jinak jej vystihuje izraelský arabský poslanec Ahmad Tíbí, který si už s Liebermanem vyměnil řadu velmi tvrdých invektiv. „Haider byl domácí rasista, který v Rakousku brojil proti přistěhovalcům. Lieberman je ale rasistický přistěhovalec, který poštvává proti původním obyvatelům téhle země. A to je mnohem horší.“
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.