Lidovky.cz

Obama přijíždí do Evropy

Svět

  8:33
LONDÝN/PRAHA - Americký prezident Barack Obama dnes večer přiletí do Británie, kde zahajuje svou první velkou zahraniční cestu od nástupu do funkce.

Americký prezident Barack Obama. foto: AFP

Nejdřív se z Washingtonu vrátila busta Winstona Churchilla. Pak Britům zatrnulo, když mluvčí Bílého domu nově formuloval tradiční zaklínadlo pro britsko-americké vztahy. A vrcholem všeho bylo, když si před několika týdny premiér Gordon Brown přivezl z USA jako dar od prezidenta kolekci DVD s klasickými americkými filmy, které na evropských přehrávačích nelze přehrát. Co se děje, kladla si otázku britská média? Že by měl nový americký prezident něco proti Britům?

Třeba vyjde najevo víc během jeho nadcházející návštěvy Londýna. Obama tam přicestuje dnes večer a navzdory nabitému programu, kterému dominuje summit dvacítky nejvyspělejších zemí světa G20, by se měl sejít nejen s premiérem Brownem a s královnou Alžbětou II., ale prý i se šéfem opozice Davidem Cameronem.

Zdrženlivý postoj nové americké administrativy k tradičně nejbližšímu spojenci, který mluvčí Bílého domu formuloval jako mimořádné „partnerství“ (místo obvyklých mimořádných „vztahů“), je logickým důsledkem snahy distancovat se od politiky bývalého prezidenta George W. Bushe. Jeho oddaným spojencem v „globální válce proti terorismu“ byl sice bývalý premiér Tony Blair, Brown má k němu ale hodně blízko.

Nutno podotknout, že jde z větší části o hysterii britských médií. Ta Obamovi vyčítala i to, že si po příletu Browna do Washingtonu dovolil změnit program a omluvil se z uvítacího ceremoniálu a společné večeře (neuspokojilo je vysvětlení, že byl prezident vyčerpaný kolotočem schůzek a jednání kolem ekonomické krize).

A že Obama vrátil Churchillovu bustu? Tu nedostal darem on, nýbrž jeho předchůdce George W. Bush, takže proč ne. A faux pas s kolekcí s DVD? Těžko říct, zda by si Obama hned na začátek dovolil tak nekompromisní narážku na nesmyslné restrikce, které mají pomoci v boji proti pirátství, a přitom znemožňují komukoliv, kdo si legálně koupí film, aby si jej po návratu z USA do Evropy doma přehrál, jak spekulovala britská média. Daleko spíš v tom úmysl nebyl, prostě se stala chyba (faktem je, že v diplomacii by se stávat neměla, nicméně u Američanů by si na takové „dary“ už Britové mohli zvyknout – od bývalého prezidenta Bushe dostal Brown v roce 2007 leteckou bundu, čemuž se tehdy britská média rovněž vysmála).

Ať už je to jak chce, Brown se doma octl pod tlakem. Média vykreslila vzájemné vztahy obou zemí v chmurných barvách a premiérovi nezbylo než jednat. Přípravy na londýnský summit zemí G20 byly v plném proudu a Brown zřejmě získal dojem, že by se Obamovi mohl zavděčit tím, kdyby byl summit korunován úspěchem. Přesněji, společným britsko-americkým úspěchem.

Když nic jiného, aspoň snaha
Obama jede do Evropy vyjednávat změnu globální ekonomické politiky. Chtěl, aby se i ostatní vyspělé země zachovaly jako USA a v konečném důsledku se kvůli krizi víc zadlužily. Brown je s ním zajedno, přestože s takovým názorem doma narazil. Pro úspěch summitu se minulý týden obětavě vydal na cesty po třech kontinentech a přesvědčoval lídry vybraných velmocí, aby na summitu vyšli Americe vstříc.

Jeho snaha bude nejspíš marná – médiím se povedlo získat náčrt závěrečného komuniké summitu, z něhož vyplývá, že účastnické země na další zadlužování nepřistoupí. Ale i snaha se cení.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.