Lidovky.cz

Íránci mají vztek, že jim hlasy byly ukradeny, tvrdí novinářka

Svět

  10:43
PRAHA - Zveřejňovali výsledky dřív, než sečetli hlasy, říká íránská redaktorka Rádia Svobodná Evropa / Rádia Svoboda Golnaz Esfandiariová.

Golnaz Esfandiariová. foto: Reprofoto

LN Co se to vlastně v Íránu děje a jak to může skončit? Může vypuknout nová revoluce, anebo bude opozice brzy potlačena?

Scény, které nyní vidíme v Teheránu a dalších městech, nemají od revoluce z roku 1979 obdoby. Lidé mají obrovský vztek, jsou hodně frustrováni a mají pocit, že jejich hlasy byly ukradeny. Mluvila jsem s řadou lidí z Teheránu a mám pocit, že protesty budou pokračovat.

LN Mluví se o volebních podvodech. Není ale možné, že prostě Íránci – především mimo Teherán – dosavadního prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda podporují?

Pan Ahmadínežád nepochybně určitou podporu má, zvláště mezi chudými obyvateli vesnic. Stačí se ale například podívat na rychlost, s jakou byly výsledky zveřejňovány. Ještě než se rozběhlo sčítání hlasů, tak už tisková agentura blízká Ahmadínežádovi spěšně oznamovala jeho vítězství. Anebo se stačí podívat, jak jednotliví kandidáti dopadli v místech, odkud pocházejí. Třeba (hlavní opoziční kandidát) Músáví ve svém rodišti, kde ho i během kampaně veřejně podporovalo množství lidí, dostal jen dva tisíce hlasů, zatímco Ahmadínežád pět tisíc. A jsou tu další věci. V den voleb nefungovalo posílání textové zprávy, řada webových stránek byla blokována, více než stovka lidí byla pozatýkána. Pokud to byly svobodné volby, tak proč by to dělali?

LN Mohou protesty režimem otřást?

Je strašně těžké předpovědět, co se bude dít dál. Každopádně pozorujeme hlubokou propast uvnitř islámského vedení země. Na jedné straně jsou „staří revolucionáři“ a vedle nich druhá generace, představovaná Ahmadínežádem. Mezi ním a představiteli, jako je (bývalý prezident) Rafsandžání, Músáví či (další bývalý prezident a reformista) Chátamí, vede dělicí čára. Další vývoj závisí na tom, jak režim zasáhne proti demonstrantům. A co udělá Músáví.

LN Jak velkou změnu by vlastně Músáví Íránu přinesl? Například v jaderném programu to na nějaké dramatické změny nevypadalo...

Pokud by Músáví vyhrál, Írán by nabral umírněnější kurz. Nečekala bych žádné dramatické změny, Músáví je ostatně také součástí establishmentu. Chtěl ale v rámci režimu provést některé drobné změny. Společně s dalšími Ahmadínežádovi vyčítá, že dovedl Írán do izolace a nezvládal řešit ekonomické a další problémy země.

LN V den voleb jste ve svém článku uvedla, že poprvé má smysl jít volit. Jaké pocity máte teď?

Bylo to snad poprvé, co jsem cítila v souvislosti s budoucností mé země a její mladou generací naději. A tak jsem volila a neříkám, že toho lituji. Když ale byly zveřejněny výsledky, tak se dostavil šok. Chvíli mi trvalo, než jsem pochopila, co se děje. A teď cítím vztek. Tak jako jiní Íránci se ptám: Co se stalo s mým hlasem?

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.