Lidovky.cz

Další úspěch vyjednavačů: Američan odsouzený se Su Ťij míří do USA

Svět

  20:36
RANGÚN - Američan John Yettaw, který byl v Barmě odsouzen k sedmi letům vězení spolu s barmskou disidentkou Do Aun Schan Su Ťij, byl dnes předán americkým úřadům. Později odletěl z Rangúnu do Bangkoku v letadle s americkým senátorem Jimem Webbem, který dojednal s barmským režimem jeho předání do USA.

John Yettaw foto: AFP

Automobil americké ambasády Yettawa odvezl z věznice, kde byl držen od počátku května poté, co přeplaval jezero, u něhož stojí dům Su Ťij. Ta je v něm držena v domácím vězení 14 z uplynulých 20 let. Nejnověji byla politička k půldruhému roku domácího vězení odsouzena proto, že v květnu nechala Yettawa, který se dostavil bez pozvání před vypršením jejího předchozího trestu, ve svém domě přespat.

O Yettawovo propuštění se přičinil americký senátor Jim Webb, který do Barmy přicestoval na dvoudenní návštěvu, během níž se sešel s nejvyšším představitelem barmského režimu, generálem Thanem Šweiem. Bylo to vůbec poprvé, co se generál setkal s vysoce postaveným americkým politikem, napsala AP.

John Yettaw

Senátor podle vlastních slov během schůzky s generálem Šweiem požádal o to, aby Su Ťij byla propuštěna na svobodu, a aby jí bylo umožněno podílet se na politickém dění. "Řekl jsem vůdcům Barmy, že jsem přesvědčen, že okolní svět neuvěří ve svobodnost a poctivost (chystaných) voleb, nebude-li osvobozena," prohlásil Webb. Spojené státy jsou podle něj připraveny Barmě pomoci.

Proces se Su Ťij byl kritizován západními státy i organizacemi na ochranu lidských práv, podle kterých chce vojenské vedení země vyřadit populární disidentku z voleb, jež se mají konat příští rok.

Evropská unie uvedla, že zintenzivní spolupráci se spojenci v mezinárodním společenství a zejména v Asii, aby dosáhla společného cíle, kterým je bezpodmínečné propuštění Su Ťij. To je podle EU nezbytný první krok na cestě ke skutečnému národnímu usmíření v Barmě, které je třeba, pokud má být na volby v roce 2010 pohlíženo jako na svobodné a demokratické.

Snažil se pomoci
Těsně před odletem z Barmy Webb na krátké tiskové konferenci poděkoval barmské vládě za Yettawovo propuštění. "Vím, že to, co udělal (Yettaw) bylo politováníhodné," prohlásil senátor. "Ale snažil se pomoci. Není to podlý ani ničemný člověk."

Yettaw byl vězněn v Insein, největší barmské věznici, pověstné mučením a dalším týráním jak politických vězňů, tak obyčejných kriminálních živlů. Američanův právní zástupce uvedl, že s jeho klientem bylo v trestnici dobře nakládáno. Před úterním odsouzením strávil týden ve vězeňské nemocnici s epileptickými záchvaty. Třiapadesátiletý Yettaw prý trpí také astmatem a diabetem.

Webbovi bylo dokonce umožněno i krátké setkání se čtyřiašedesátiletou nositelkou Nobelovy ceny za mír Su Ťij. Má se za to, že barmská junta ke schůzce svolila ve snaze zmírnit kritiku mezinárodního společenství, která se na ni snesla po nejnovějším soudu s ní.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.