Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Su Ťij se odvolá proti prodloužení svého vězení

Svět

  7:21
RANGÚN - Barmská disidentka Do Aun Schan Su Ťij se zřejmě odvolá proti rozhodnutí barmských úřadů, které jí uložily dalších 18 měsíců domácího vězení. S odvoláním na jejího právníka o tom informovala agentura AFP. Podle ní se proti svému trestu asi odvolá i Američan John Yettaw, který je do případu zapleten.

Fotografie Do Aun Schan Su Ťij z roku 2007 foto: ČTK

Právník disidentky AFP řekl, že není spokojen s rozsudkem. "Myslíme, že je to rozsudek absolutně protiprávní," dodal Ňjan Win.

Rangún Su Ťij v úterý uložil další prodloužení domácího vězení za údajné porušení pravidel, za kterých byla v minulosti zadržována. Zvláštní soud nejprve oznámil verdikt tři roky vězení a nucených prací, ale vojenská junta trest vzápětí snížila na půldruhého roku domácího vězení. Su Ťij byla odsouzena proto, že v květnu nechala ve svém domě přenocovat Američana Yettawa, který se dostavil bez pozvání. Údajně tím porušila pravidla svého domácího vězení.

Yettaw, jenž přeplaval jezero, u kterého dům Su Ťij stojí, byl mimo jiné obžalován z "plavání v místech, kde je to zakázané". Soud mu uložil sedm let vězení, z toho čtyři roky nucených prací. Třiapadesátiletý Yettaw, který prý trpí epilepsií, cukrovkou a má i další zdravotní problémy, za disidentkou přišel údajně proto, že ho Bůh varoval, že Su Ťij zavraždí teroristé.

Také právník Yettawa prý dal dnes najevo, že se hodlá jménem svého klienta odvolat a že bude usilovat o to, aby byl Američan z Barmy vyhošťěn.

Čtyřiašedesátileté nositelce Nobelovy ceny za mír, která 14 z uplynulých dvaceti let strávila ve vězení, nebo v domácím vězení, hrozil až pětiletý trest. Její odsouzení se očekávalo. Verdikt odsoudily mimo jiné evropské a některé asijské země, Spojené státy, humanitární organizace a sdružení na ochranu lidských práv. Kritizovalo ho i Česko a bývalý prezident Václav Havel.

Kvůli Su Ťij se v úterý sešla Rada bezpečnosti OSN. Společné prohlášení, které by mohlo rozhodnutí Rangúnu odsuzovat, však kvůli nejednotnému postoji všech delegací odložila na dnešek. Agentura AFP nad ránem informovala, že Peking, který je tradičním spojencem Bamy, vyzval mezinárodní komunitu, aby "respektovala barmskou suverenitu".

Naopak Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) prý vyjádřilo nad barmským postupem v případě vězněné vůdkyně opozice "hluboké zklamání".

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

K pronájmu byt ve 2. NP po rekonstrukci 49 m2 orientovaný do dvora
K pronájmu byt ve 2. NP po rekonstrukci 49 m2 orientovaný do dvora

nám. Přemysla Otakara II., Vysoké Mýto - Vysoké Mýto-Město, okres Ústí nad Orlicí
11 000 Kč/měsíc

Mohlo by vás zajímat