Lidovky.cz

EU děkuje Irům, teď se vrhá na českého prezidenta

Evropa

  14:58aktualizováno  18:50
BRUSEL - Poděkování Irům a výzvy českému prezidentu Klausovi. Takové jsou první reakce, které se ozývají z Evropské unie po vyhlášení výsledků irského referenda o Lisabonské smlouvě.

Irové se radují z přijetí Lisabonské smlouvy foto: ČTK

Čtěte více

Řekli o Klausovi

Švédský premiér Fredrik Reinfeldt, který si pozval na středu do Bruselu premiéra Jana Fischera: "Budeme jednat o situaci a uvidíme, k jakým akcím bychom mohli přistoupit, aby se situace posunula dopředu."

Předseda Evropské komise José Barroso: "Já jsem se Klause ptal naprosto upřímně na tuto věc. Jediné, co mi odpověděl, bylo, že na konci proti ratifikaci nebude."

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy: "Francie si přeje, aby státy, které to ještě neučinily, ukončily, jak nejrychleji je to možné, ratifikační proces."

Lucemburský premiér Jean-Claude Juncker: "Výsledek irského referenda je klíčový, protože nám umožní být více efektivní při přijímání rozhodnutí v Evropě. Pokud tedy budou souhlasit i Češi."

Socialistický europoslanec Jo Leinen: "Nemá žádnou legitimitu blokovat politickou vůli dalších 26 států zajistit EU lepší politiky a silnější instituce."

Spolupředsedové zelené frakce v Evropském parlamentu Rebecca Harmsová a Daniel Cohn-Bendit: "Jen český prezident Václav Klaus vytrvává v blokování tohoto procesu. Evropa na něj nyní musí vyvinout tlak, aby se vzdal své nepoctivé politiky obstrukce, která může stát Čechy jejich komisaře v nové (Evropské) komisi."

Šéf nejsilnější lidovecké frakce v Evropském parlamentu Joseph Daul: "Vyzývám Polsko a Českou republiku, aby (smlouvu) bez odkladu ratifikovaly."

Irové to zvládli, teď jsou na řadě polský a český prezident. Tak reagují evropští politici na výsledky irského referenda o Lisabonské smlouvě.

Irové smlouvu v referendu jednoznačně přijali. Pozornost se nyní obrací na Polsko a hlavně na Českou republiku, jejichž prezidenti dokument zatím nepodepsali. Švédské předsednictví EU už oznámilo, že na středu pozvalo do Bruselu českého premiéra Jana Fischera, aby s ním jednalo o osudu ratifikace. Fischer však věří, že ji Česko brzy dokončí, aby smlouva začala platit do konce roku. Prezident Václav Klaus se u Pražského hradu sešel s odpůrci Lisabonské smlouvy.

Irské ano označil za vítězství pro Iry i Evropu šéf švédské diplomacie Carl Bildt. "Je to významný úspěch pro Irsko i pro Evropu," řekl šéf nejsilnější lidovecké frakce v Evropském parlamentu Joseph Daul. "Vyzývám Polsko a Českou republiku, aby (smlouvu) bez odkladu ratifikovaly," uvedl dále.

Švédsko si zve na jednání Fischera
Švédský premiér Fredrik Reinfeldt si pozval premiéra Jana Fischera a předsedu Evropské komise Josého Barrosa na středu do Bruselu.

"Budeme jednat o situaci a uvidíme, k jakým akcím bychom mohli přistoupit, aby se situace posunula dopředu," řekl.

Sondovat situaci navíc do Česka pojede i jeho emisarka. "Vyšlu ministryni pro evropské záležitosti Cecilii Malströmovou ve čtvrtek do Prahy," sdělil Reinfeldt.

Irský reparát přivítala řada evropských státníků. Podle francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho si irští voliči "jasně vybrali Evropu", německá kancléřka Angela Merkelová to označila za důležitý krok.

Evropští politici současně vyzvali prezidenty Česka a Polska, aby dokument schválený jejich parlamenty podepsali.

"Jen český prezident Václav Klaus vytrvává v blokování tohoto procesu. Evropa na něj nyní musí vyvinout tlak, aby se vzdal své nepoctivé politiky obstrukce, která může stát Čechy jejich komisaře v nové (Evropské) komisi," varovali evropští Zelení.

To, že Česká republika bude vystavena tvrdému tlaku Evropy, si myslí i ředitel londýnského Střediska pro evropskou reformu Hugo Brady. Odpůrce "Lisabonu" Klaus však smlouvu podepsat nemůže, dokud český ústavní soud nerozhodne, zda je tento dokument v souladu s českým právem.

José Barroso také uvedl, že EU musí respektovat ústavní procedury v Česku. Vyjádřil nicméně přesvědčení, že ČR smlouvu nakonec ratifikuje.

Česko, Polsko a Alandy
Lisabonská smlouva není ratifikována už jen ve dvou zemích - Polsku a ČR - a svůj souhlas s ní nevyjádřily Alandy, malé finské ostrůvky. Polský prezident Lech Kaczyński nicméně řekl, že v případě schválení dokumentu v Irsku, smlouvu bez odkladů podepíše.

Čtěte více

V Česku je ale situace komplikovanější. Dokument sice schválily obě komory parlamentu, chybí však podpis prezidenta. Skupina senátorů navíc vyzvala ústavní soud k posouzení souladu lisabonské smlouvy s ústavním pořádkem.

Klaus se podle upozornění předsedy soudu Pavla Rychetského musí zdržet jakýchkoli kroků, jež by mohly vést k ratifikaci smlouvy, a to až do doby rozhodnutí soudu.

"Jsem také přesvědčen, že český prezident bude následovat hlasování v českém parlamentu, a nikoli přání opozičního vůdce jiné země, to jest Velké Británie, která už závazně smlouvu ratifikovala," prohlásil europoslanec Elmar Brok. Britští konzervativci totiž dali najevo, že pokud by Klaus odložil podpis, vypsali by pak v případě, že se dostanou k moci, o smlouvě referendum.

Čtěte více

Podle socialistického europoslance Jo Leinena Klaus nebude s to blokovat smlouvu, protože parlament jí dal zelenou. "Nemá žádnou legitimitu blokovat politickou vůli dalších 26 států (zajistit EU) lepší politiky a silnější instituce," podotkl.

Česká vláda výsledky vítá
Schválení lisabonské smlouvy opakovaným referendem v Irsku nezměnilo postoje k dokumentu na české politické scéně. Vláda a příznivci Lisabonu krok Irska přivítali, opakované referendum naopak kritizoval prezident Václav Klaus. Premiér Jan Fischer řekl, že Česko nebude pod tlakem EU. Věří, že smlouva vstoupí v platnost do konce roku.

"Česká republika si uvědomuje odpovědnost, která na ní v této souvislosti leží. Na řešení tohoto úkolu intenzivně pracuje Ústavní soud. Předseda vlády Jan Fischer je přesvědčen, že se podaří ratifikaci dokončit tak, aby lisabonská smlouva mohla vstoupit v platnost do konce roku 2009," reagoval na výsledky referenda úřad vlády.

Šéf české diplomacie Jan Kohout nepřímo Klause vyzval k podpisu smlouvy, když řekl, že by se čeští představitelé irským hlasováním měli zásadně inspirovat.

Prezidenta k podpisu vyzvala i ODS. Její grémium sice zkritizovalo vynucené referendum, Česku podle něj nicméně nezbývá, než proces ratifikace dokončit. Negativní dopady by byly totiž větší, než možné problémy plynoucí z textu smlouvy.

Odpůrci smlouvy dnes podpořili Klausem průvodem, který vyvrcholil na Hradčanském náměstí vystoupením prezidenta.

Čtěte více

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.