Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Špidla: Klaus nepostupuje v souladu s jeho ústavní odpovědností

Česko

  10:17
BRUSEL - Ratifikační proces lisabonské smlouvy v Česku a zpožďování jeho dokončení jsou podle bývalého premiéra Vladimíra Špidly pro partnery v EU těžko pochopitelné. Prezident Václav Klaus v této věci podle současného českého zástupce v Evropské komisi nepostupuje v souladu se svými ústavní odpovědností.

Špidla v rozhovoru s ČTK také řekl, že by chtěl zůstat eurokomisařem i v dalším pětiletém období.

Smlouva by měla EU přinést změny fungování jejích institucí a rozhodování.

Když Irsko řekne ano, Polsko podepíše
Její ratifikaci dokončilo 24 z 27 států bloku. Právě dnes se koná druhé referendum v Irsku, které tak stejně jako ČR a Polsko zatím neučinily. V Irsku, které loni v červnu dokument jako jediné odmítlo, před druhým referendem měli navrch zastánci smlouvy. Polský prezident Lech Kaczyński slíbil, že ji podepíše krátce po případném irském ano.

Prezident Klaus Lisabon podepsat zatím nechce
V Česku je však situace složitější. Smlouvu sice schválily obě komory parlamentu, zatím ji ale nechce podepsat prezident Klaus. Čeká na rozhodnutí českého ústavního soudu, na nějž se již podruhé obrátila skupina senátorů s žádostí o posouzení, zda je dokument v souladu s českým právním řádem. Trvat to může i řadu měsíců.

"Pohybuji se všude po Evropě. Každý z mých kolegů, ministrů práce a sociálních věcí, se jako první ptá na toto. Pak se teprve pouštíme do věcné agendy, protože každého politického člověka to zajímá," řekl Špidla, který má v EK na starosti sociální otázky.

"Pozice českého prezidenta je formální, není konstitutivní. Proč? Protože podle ústavy nemá žádné politické odpovědnosti. A je v zásadním rozporu s demokracií, aby někdo, kdo nemá politickou odpovědnost, činil strategická politická rozhodnutí," poznamenal na adresu české hlavy státu a jeho odkládání podpisu smlouvy schválené vládou i zákonodárci.

"Prostě podle mě v tomto okamžiku prezident republiky postupuje, jak postupuje, ale není to po mém soudu v souladu s jeho ústavními odpovědnostmi," prohlásil Špidla.

Partneři v EU jednání Česka nechápou
Českou republiku podle něj v EU oslabuje, že její jednání je v této věci pro partnery těžko pochopitelné.

"Ratifikační proces probíhá nějakým způsobem a najednou se zastavuje způsobem, který je nesrozumitelný," poznamenal. Senátoři podle něj samozřejmě mají právo zpochybnit smlouvu u ústavního soudu. Tento krok ale avizovali už před několika měsíci a přišli s ním až před pár dny. "Cítíte, že tam existuje snaha to prodlužovat," okomentoval to Špidla.

Právě on je kandidátem sociální demokracie, za niž před lety vedl českou vládu, na příštího českého eurokomisaře. "Za nabídku jsem byl samozřejmě velmi rád a přijímám ji," řekl. Podle něho je evropská integrace nejúspěšnějším modelem celých lidských dějin, a proto by rád pokračoval v práci, která může ovlivňovat její budoucnost.

Špidla nechce své šance na eurokomisaře odhadovat
Staronovým šéfem Evropské komise bude José Barroso, který už nyní zvažuje, komu jaký resort přidělí. Mandát současné komise vyprší na konci října, i když je možné, že stávající komisaři zůstanou v úřadu o něco déle.

"Nemám rád věštění z křišťálové koule," reagoval Špidla na dotaz, jak vidí své šance proti svým konkurentům, kterými jsou například neúspěšný prezidentský kandidát Jan Švejnar či bývalý vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra.

On sám by se v případě úspěchu v komisi zřejmě nejraději i nadále zabýval sociální politikou. Připustil sice, že v Česku se na tuto oblast lidé dívají tak trochu skrz prsty, podle něj jde však o nejzajímavější ze všech politik. Naznačil také, že zcela cizí by mu nemusely být ani energetika či životní prostředí. "Ale sociální politika je všechno," prohlásil.

Autoři: ,