Lidovky.cz

Íránská televize obviňuje z bombového útoku Velkou Británii

Svět

  12:27aktualizováno  14:21
TEHERÁN - Při sebevražedném atentátu dnes v jihovýchodním Íránu přišlo o život 28 lidí, mezi nimiž je několik velitelů revolučních gard, místní kmenoví vůdci i civilisté. Zraněno bylo podle íránské televize 28 lidí. K útoku se přihlásila sunnitská povstalecká skupina, která bojuje na jihu Íránu za práva Balúčů. Gardy ale útok připsaly silám ze zahraničí s náznakem viny Spojených států. Íránská televize zase poukázala na možný podíl Velké Británie.

Zavražděný velitel pozemních oddílů revolučních gard generál Núr Alí Šuštarí foto: AFP

Gardy hovoří o vinících "ze zahraničí". "Na tomto útoku se podíleli zcela jistě zahraniční viníci, zejména ti spojení s globální arogancí," uvedly gardy v prohlášení. Agentura Reuters termín globální arogance ztotožnila s USA, jež jsou v islámských kruzích v Íránu považovány za úhlavního nepřítele země.

Podle Teheránu se skupina, která si říká Boží vojáci (Džundalláh), opírá hlavně o USA. Bojuje za práva sunnitských Balúčů, kteří žijí hlavně v jihovýchodní provincii Sístán a Balúčestán, kde se atentát odehrál. Cílem USA je podle íránských úřadů destabilizovat Írán, což Washington popírá.

Revoluční gardy

Revoluční gardy jsou silnou a vlivnou vojenskou jednotkou v Íránu. Podílely se na vítězství islámské revoluce v roce 1979 a zůstaly oddělené od armády.

Jsou považovány za ochranu režimu islámských duchovních a nepodléhají pravidelné armádě, nýbrž duchovnímu vůdci země ajatolláhovi Alímu Chameneímu. Mají na 120.000 členů, v jejich rukou je íránský raketový program a disponují vlastními pozemními jednotkami, námořnictvem i letectvem.

Státní televize poukázala na možnou vinu Británie. "Určité informované zdroje oznámily, že se na tomto teroristickém útoku podílela britská vláda. Organizovala a najala profesionální teroristy a dodala jim vybavení," oznámila televize.

Britské ministerstvo zahraničí toto obvinění zatím nekomentovalo, ale na útok reagovalo slovy: "Odsuzujeme teroristický útok v Sístánu a Balúčestánu v Íránu a také smutnou ztrátu životů."

Podle svědka citovaného agenturou Reuters sebevrah zaútočil v 6:30 SELČ u vchodu do jednací místnosti ve městě Píšín, kam gardisté přijížděli na setkání s místními kmenovými vůdci.

Město leží v okrese Sarbáz na hranici s Pákistánem. Sebevrah měl nálože umístěné na těle. Podle íránské televize Press TV se ozvaly ve téže chvíli dvě detonace, jedna z jednací místnosti, druhá od konvoje gardistů. Mezi mrtvými je zástupce velitele pozemních oddílů gard generál Núr Alí Šuštarí a velitel místní jednotky gard Radžáb Alí Mohammadzáde.

Smrt důstojníků potvrdil i předseda íránského parlamentu Alí Larídžání, podle něhož bylo cílem útoku narušit bezpečnost v jihovýchodním Íránu.

Neklidný Balúčestán

Atentát se odehrál v dějišti častých střetů mezi bezpečnostními jednotkami, sunnitskými povstalci a překupníky drog. Sístán a Balúčestán leží na hranici s Pákistánem a část jeho obyvatelstva tvoří sunnitští Balúčové, kteří obývají také pákistánské pohraničí.

Devadesát osm procent z 68 milionů Íránců vyznává šíitský islám, Balúčové se řadí ke zbylým deseti procentům sunnitů.

Skupina Džundalláh v minulosti několikrát zaútočila na íránské šíity i na gardisty. V květnu se přihlásila k útoku na šíitskou mešitu v Záhedánu.

Zemřelo tenkrát 25 lidí a v červenci bylo za útok odsouzeno 13 lidí. V roce 2007 zahynulo při útoku Balúčů poblíž Záhedánu 11 gardistů. V předchozím roce sunnité unesli sedm íránských vojáků, které propustili až po vyjednávání, jež vedli prostředníci z místních kmenů.

Analytikové citovaní agenturou Reuters se domnívají, že část balúčských bojovníků je napojena na afghánský Taliban i na pákistánskou tajnou službu ISI. Tyto organizace prý mohou Balúče zneužívat k protiíránským akcím.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.