Lidovky.cz

Haiťané prchají z města, utíkají před hladem a násilím

Svět

  10:47
PORT-AU-PRINCE - Tisíce Haiťanů, obětí nedávného ničivého zemětřesení, nyní bojují o místa v přeplněných autobusech. Chtějí odjet ze zničeného hlavního města a uniknout tak všudypřítomnému hladu a násilí. Doufají, že pro ně bude snazší získat obživu někde na venkově. V Port-au-Prince je ovšem nejen nedostatek potravin, ale i pohonných hmot a ceny jízdného se nyní zvedly téměř na dvojnásobek toho, co stály před zemětřesením.

Haiťané prchají z města. foto: Reuters

"Tisíce a tisíce lidí odcházejí, nikdy jsem neviděl takový ruch a shon, dokonce ani o Vánocích," komentoval situaci jeden z řidičů Garette Saint-Julien.

Čtěte více

Většina z těch, co opouštějí haitskou metropoli, míří na malé farmy ke svým příbuzným. K cestě je přiměl strach z hladu, protože zahraniční pomoc nemůže pomoci všem, kteří to potřebují.

"Nemáme již žádné jídlo ani dům, takže jediné, co můžeme udělat, je odjet," řekla dvaadvacetiletá pouliční prodavačka Livena Livelová. Cílem její cesty je otcův dům vzdálený asi čtyři hodiny jízdy autobusem jižně od metropole.

Podívejte se, jak přežívají Haiťané po zemětřesení v uprchlickém kempu


"Alespoň si na poli můžeme vypěstovat potravu," věří a usměje se na svou roční dcerku Othmeline, kterou drží v náručí. Livelová a šest dalších příbuzných, kteří jedou s ní, říkají, že za jízdné dali všechny peníze, co měli. "Neuvěřitelně to podražilo," stěžuje si Livelová a dodala, že jednosměrná jízdenka stojí nyní téměř dvojnásobek toho, co před zemětřesením, v přepočtu asi 138 korun, což je výše třídenního průměrného platu na Haiti.

Pomoci Haiti můžete i vy:

ADRA připravuje vyslání humanitární pomoci, na kterou můžete přispět zasláním finančních prostředkůna účet č. 4028 4028/0300, variabilní symbol 391, nebo zasláním dárcovské sms v ceně 30Kč ve formě DMS ADRA na číslo 87777.

ČLOVĚK V TÍSNI
Přispívat lze přímo na konto sbírky SOS Haiti 4095 4095/0300 nebo prostřednictvím dárcovské SMS ve formě DMS SOSHAITI na číslo 87777.

Arcidiecézní charita Olomouc, která na Haiti již několik let řídí humanitární projekty, přijímá příspěvky na konto
35-1868350237/0100, variabilní symbol 99999. Dárcovská SMS pro charitu má tvar DMS HAITI, číslo 87777.



Lidé doufají, že se budou moci do města zase vrátit
Řidič Saint-Julien se brání, že jinou možnost než zvednout ceny neměl. "Není to má vina, zdvojnásobila se cena nafty, je jí tady totiž málo," vysvětluje Saint-Julien, který musí v současnosti za plnou nádrž zaplatit v přepočtu téměř 900 korun.

Cestující, kteří již sedí v přeplněném autobuse, se svěřují, že na odjezd čekají již téměř pět hodin. "Nemohu ani spát, mám tu děti," říká Rose-Marie Dedieuová, dvacetiletá matka tří dětí. V náručí pohupuje novorozence. Přesně si nevzpomíná, kdy se její nejmladší narodil: "Ale bylo to den nebo dva před zemětřesením, které bylo minulé úterý."

Většina lidí doufá, že se časem zase do Port-au-Prince vrátí. V tomto městě plném slumů a polorozpadlých chatrčí byl život ovšem obtížný i před ničivým zemětřesením.  Oficiální odhady udávají, že při katastrofě zahynulo přibližně 200.000 lidí a 1,5 milionu osob se ocitlo bez střechy nad hlavou.

Někteří Haiťané posílají na venkov jen své děti a sami se zatím snaží najít slušné bydlení a pokračovat v práci. Zubař Charlemagne Ulrick má obavy hlavně z nemocí a násilí, proto posadil své tři děti ve věku čtyři až jedenáct let do autobusu, který míří na severozápad země do Mole Saint Nicolas. "Musejí odjet a samy se o sebe postarat, nevím, kdy se opět shledáme," dodal zastřeným hlasem.

Největší hrozbou je teď šíření nemocí

Největší současnou hrozbou pro asi čtvrt milionu zraněných Haiťanů, je podle expertů šíření nemocí. Lékaři, kteří prý mají hlavní nápor práce teprve před sebou, varují, že situace na ostrově se může proměnit v jednu z největších medicínských katastrof v historii.

Haiti, nejchudší zemi západní polokoule, sužují i v normálních podmínkách nemoci jako AIDS, malárie nebo tuberkulóza. Po zemětřesení zdravotní hrozby narostly do gigantických rozměrů. "Nejnaléhavější hrozbou veřejnému zdraví, způsobenou tímto neštěstím, jsou rány a různé druhy zranění," uvedl Jon Andrus z americké sekce Světové zdravotnické organizace (WHO).

Právě kvůli hrozbě začínajících bakteriálních infekcí včetně sněti nebo tetanu už museli lékaři mnohým pacientům amputovat končetiny. Takový stav však může být v džungli poničeného Haiti fatálním. Podle americké lékařky Diany Lardyové sice většinu ran a zranění způsobily padající budovy, za některá prý ale mohou i amatérští záchranáři, kteří pomáhali zraněné vyprostit z trosek.

Situace je podle lékařů kritická, protože do nemocnic i improvizovaných míst, kde se poskytuje ošetření, stále proudí desítky zraněných. Kromě tržných ran a zlomených končetin nyní haitskou populaci ohrožují i další nemoci včetně meningitidy, spalniček a silných průjmových onemocnění.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.