Lidovky.cz

Nosí burku a chtěla by občanství? Ve Francii nepřípustné

Svět

  9:27
PAŘÍŽ/PRAHA - Francouzská vláda dává již delší dobu jasně najevo, že ženy v muslimském oděvu, který zakrývá celou postavu včetně obličeje, nemají ve francouzské společnosti co dělat. Od nynějška nejsou ve Francii vítáni ani muži, jejichž ženy burku nosí...

Ženy v nikábu (obdoba burky, která zakrývá celou postavu kromě očí). Pokud se příslušný zákon schválí, bude tento oděv ve Francii zakázán.

Vyplývá to alespoň z případu, kterým se teď zabývá francouzská vláda. Cizinec, zřejmě marockého původu, který má za ženu Francouzku, požádal ve Francii o občanství. Během příslušných pohovorů však vyšlo najevo, že je věrným následovníkem islámu. Přiznal také, že jeho manželka převážně zůstává zavřená doma a dům opouští pouze zcela zahalená v šátku, což prý sama plně akceptuje. Jeho žádost však byla zamítnuta.

"Během šetření a pohovorů se ukázalo, že tento člověk nutil svoji ženu, aby se zcela zahalovala. Tím ji zbavil práva pohybovat se na veřejnosti s odkrytým obličejem a odmítl principy sekularismu, stejně jako rovnosti mezi muži a ženami," uvedl ministr pro přistěhovalectví Eric Besson ve svém prohlášení.
 
Zamítnutí musí ještě potvrdit francouzský předseda vlády François Fillon, který už ale dal najevo, že s ním souhlasí. "Je to francouzské právo. Již dlouhou dobu občanský zákoník pamatuje na to, že můžeme odmítnout občanství někomu, kdo nerespektuje hodnoty republiky," připomněl. "Pokud tento muž nechce změnit svůj postoj, není pro něho v naší zemi místo. V každém případě si nezaslouží francouzskou státní příslušnost," uzavřel premiér.

Jak k tomu napsal list Le Figaro, burka se od nynějška stala překážkou pro udělení občanství jak pro ženu, která ji nosí, tak pro muže, který s jejím nošením souhlasí.

Francie totiž řešila podobný případ už před lety. Týkal se Maročanky, kterou média označovala jako Faizu M. Dvaatřicetiletá žena žila se svým mužem Francouzem na východě Paříže od roku 2000. Hovořila plynně francouzsky. Měli spolu tři děti, všechny se narodily ve Francii. Sociální pracovníci ale uvedli, že Faiza žila "v úplném područí svého manžela úplně izolovaná od francouzské společnosti".

Její žádost o občanství byla poprvé zamítnuta v roce 2005 pro "nedostatečnou asimilaci". Odvolala se s odkazem na francouzskou ústavu, ve které se hovoří o právu na náboženskou svobodu. Poukázala také na to, že se nikdy nedostala do rozporu se základními hodnotami Francie.
Nejvyšší francouzský soud ale její žádost znovu zamítl v polovině roku 2008. "Přijala radikální praktiky náboženství, které nejsou v souladu se základními hodnotami francouzské společnosti, zejména principem rovnosti pohlaví," znělo odůvodnění.

Diskuse o nošení burek je ve Francii léta na denním pořádku. Důvod? Ze všech evropských zemí zde žije nejpočetnější muslimská komunita a mimo jiné zde panují obavy z nárůstu radikálního islamismu.

Další podrobnosti se dočtete v dnešním vydání deníku




zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.