Lidovky.cz

Palestinec Mabhúh zabitý v Dubaji prý cestoval inkognito a s cizím pasem

Svět

  15:01
GAZA - Palestinec Mahmúd Mabhúh, zavražděný v lednu v dubajském hotelu údajně izraelským komandem, které používalo pasy nejrůznějších zemí, cestoval po světě také inkognito. Dal si provést plastickou operaci a všemožně se snažil uniknout potenciálním vrahům, aby mohl plnit svůj úkol. Tím bylo obstarávat zbraně radikálům z hnutí Hamas.
Pasy (ilustrační foto)

Pasy (ilustrační foto)

Měl o svůj život opravdu strach, takže prý střílel po autě, které opakovaně projelo kolem jeho domu v Sýrii a jež patřilo jeho syrským strážcům, a běžně pečlivě prohlížel hotelové pokoje, v nichž se ubytoval.

"Když cestoval do Evropy, nosil zabarvené kontaktní čočky a barvil si vlasy. Dodával Hamasu a dalším organizacím peníze a zbraně. Měl mnoho pasů nejrůznějších arabských zemí a nedávno si dal chirurgicky zúžit nos," řekl muž, který nyní žije v Gaze a s Mabhúhem prý strávil v syrském exilu dva roky.Tryzna za zabitého představitele radikální složky hnutí Hamas Kasám Mahmúda Mabhúha

Dubajská policie už oznámila jména 30 lidí, na jejichž pasy cestovalo asi 30 členů údajného vražedného komanda. Jsou mezi nimi cestovní doklady Británie, Francie, Irska, Austrálie a Německa a některé patří Židům žijícím v Izraeli. Na jaký pas přicestoval do Dubaje Mabhúh, policie nesdělila, ale jeho bratr řekl, že měl palestinský pas na jméno Hasan.

30 lidí na vraždu jednoho člověka? Podivné
"Mabhúh nikdy nežil normálním způsobem. Byl nedůvěřivý, velmi pečlivý a nikomu, ani manželce, neříkal, co bude v nejbližší době dělat," řekl zdroj agentury Reuters. Mabhúh prý byl neustále na cestách, sám si obstarával letenky a v minulých třech letech nebyl v Íránu. Některé zdroje Hamasu totiž uvádějí, že Mabhúh zbraně nakupoval hlavně v Íránu a Súdánu.

Izraelský deník Haarec se dnes podivil nad informacemi, které dodává dubajská policie. Ta vraždu připsala izraelské rozvědce Mossad, na jejímž seznamu hledaných osob Mabhúh figuroval na vysokém místě. Deníku připadá nepravděpodobné, že by jakákoli organizace nasadila na likvidaci jednoho člověka 30 lidí, v případě Mossadu by to byla celá jednotka vycvičená k likvidačním akcím.

Haarec se domnívá, že není pochyb o tom, že většina z informací šířených dubajskou policií je součástí plánovité desinformace. Policejní velitel prý doufá, že mu to někdo v Izraeli spolkne a prozradí se nebo dá k dispozici důvěrnou informaci.

První z takových desinformací je prý to, že policie tvrdí, že byl Mabhúh před zabitím mučen. Pravda je prý taková, že policie jeho smrt prvních deset dní považovala za přirozenou a do té doby se nic nevyšetřovalo. To prý znamená, že tělo žádné známky mučení neneslo.

Další dezinformací je zveřejňování stále nových skupin údajných pachatelů. Ve středu policejní velitel informoval o nových 15, i když je známo, že mu vyšetřování velké vrásky nedělá, jelikož si minulý týden vzal volno z osobních důvodů a teď je na pouti v Mekce.

Důkazy proti Izraeli jsou navzdory snaze Dubaje stále velmi chabé pro soud i pro diplomaty. Celý příběh prý ale slouží jako odstrašující prostředek pro Hamas, který si tak uvědomuje, že dlouhá ruka pachatelů, ať už to byl kdokoli, může stejně tak dosáhnout na jakéhokoli jiného člena vedení Hamasu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.