Lidovky.cz

Zemětřesení postihlo dva miliony lidí. Japonsko se bálo zbytečně

Svět

  17:36aktualizováno  28. února 12:40
SANTIAGO DE CHILE - Při sobotním silném zemětřesení v Chile, které dosáhlo síly 8,8 stupně Richterovy škály, zahynulo podle nové bilance více než 300 lidí a zničeno nebo poškozeno bylo 1,5 milionu domů. Přes noc však hrozilo další nebezpečí. Vlna tsunami se rychlostí 700 kilometrů v hodině prohnala Tichým oceánem, proto Rusko a Japonsko vyhlásily varování. S rozbřeskem se však ukázala jako planá, západní pobřeží Pacifiku totiž zasáhly jen dozvuky tsunami. Podle vyjádření chilské prezidentky Michelle Bacheletové zemětřesení postihlo 2 miliony Chilanů.

Obyvatelé japonského města Shichighama vyhlížejí tsunami.

Japonské úřady zprvu nařídily evakuaci pro 245.000 domácností podél tichomořského pobřeží, kde se očekávaly až třímetrové vlny. Japonsko zaznamenalo na ostrově Hokkaidó vlny asi 30 centimetrů vysoké, v jiných místech, jako na ostrůvku Minamitori asi 2000 kilometrů jižně od Tokia byla vlna jen deseticentimetrová. Nejvyšší dosažitelný údaj z prefektury Iwate hlásil výšku vlny 145 centimetrů. Nikde ale nevznikla škoda.

ANIMACE japonských vědců

Rusko výstrahu vyhlásilo pro poloostrov Kamčatka na nejzazším východě svého území a pro ostrov Sachalin. Mluvčí střediska pro tsunami na Sachalinu Taťjana Ivelská uvedla, že byly očekávány až dvoumetrové vlny. Ruské úřady proto evakuovaly své ona poloostrově Kamčatka a ostrově Sachalin, a také na Kurilských ostrovech. Na Sachalinu přitom bylo z ohrožených míst evakuováno přes 10.000 lidí. Nakonec ruské pobřeží zasáhly maximálně 80 centimetrové vlny.

Varování před tsunami vydalo 53 států včetně tichomořských ostrovů jako Havaj, Samoa, Americká Samoa a Tahiti. Na Markézách udeřila série dvoumetrových vln a lehce poškodila několik lodí. Tahiti, kde bylo několik tisíc lidí evakuováno do vyšších poloh, bylo zasaženo jen lehce.

Americké úřady na Havaji evakuaovaly přes 100 000 lidí, ale tsunami s maximální výškou 1,5 metru na ostrovech nezpůsobila žádné škody. Na ostrovech Tonga úřady evakuovaly do vyššího vnitrozemí 50.000 lidí, dvoumetrová vlna však oblast výrazně nepostihla. Varování pro téměř všechny státy již byla odvolána, nestáhla ho zatím Austrálie, kde na východní pobřeží vlny dosáhly nejvýše půl metru a nezpůsobily žádné škody.

České velvyslanectví v Santiagu informovalo, že zatím nemá žádné zprávy o případných českých obětech. Šéf Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomio Okamura sdělil, že v Chile je nyní přibližně 150 českých turistů, zatím však nejsou hlášena žádná omezení jejich pobytu v zemi.

Zemětřesení v Chile

Zemětřesení nastalo v 7:34 SEČ (3:34 místního času) asi 317 kilometrů jihozápadně od metropole Santiaga de Chile, v hloubce zhruba 35 kilometrů. Epicentrum tak bylo v Tichém oceánu asi 100 kilometrů od pobřeží. Otřesy o síle 8,8 stupně Richterovy škály patří mezi nejsilnější, jaké kdy měřící přístroje na planetě zaznamenaly. Při intenzitě přes osm stupňů přitom mohou způsobit značné škody na budovách; nedávné ničivé zemětřesení na Haiti mělo 7,2 stupně. Experti čekají silné následné otřesy.

Otřesy trvaly až půl minuty, tsunami dosáhlo výšky tří metrů

Sobotní otřesy trvaly podle svědků deset až 30 vteřin, jejich intenzita však vyvolala značnou paniku, vyděšení lidé vybíhali na ulice, kde plakali a objímali se z radosti, že to přežili. Lidé na ulicích zůstávají i hodiny po otřesech, úřady je začaly vybízet k návratu domů. Z celkových srovnání vyplývá, že nynější chilská cunami dosáhla v místech svého největšího rozmachu výšky kolem tří metrů.


Velké škody zemětřesení napáchalo v lidnaté oblasti druhého největšího města Concepción, které bylo nejblíže epicentra. Kromě jiného tam spadl patnáctipatrový dům, některé další domy začaly hořet, propadl se most, vážně byly poškozeny vozovky. Byly zaznamenány případy drancování. Silně utrpěl také historický střed města Talca, ležícího rovněž v blízkosti epicentra, největší škody jsou hlášeny na kostele Nuestra Seňora de la Providencia, jehož zvonice se zřítila.

Mnoho domů se zřítilo ve městě Curicó. Mezinárodní letiště v Santiagu, které bylo rovněž postiženo, bylo na 24 hodin uzavřeno a všechny lety zrušeny. Nejméně z jednoho zborceného mostu

Tsunami zhatila fotografování naháčů

Vlny zasáhly i Kalifornii, ale sotva kdo si jich v bouřlivém počasí
všimnul. Surfařská soutěž u pobřeží San Diega se konala podle plánů. Na Novém Zélandu, kde byla na několika místech zaznamenána vlna vysoká asi půl druhého metru, bylo naopak zrušeno hromadné fotografování naháčů, které se mělo konat na pobřeží u hlavního města Wellingtonu. Akce byla kvůli hrozbě tsunami odvolána, než se kdokoli z účastníků stihnul vysvléknout.

spadlo do vody auto. Některé čtvrti jsou bez elektrického proudu, také z jiných částech země byly hlášeny výpadky proudu, telefonních spojů, prasklá potrubí vodovodů a plynovodů. Úřady zastavily provoz ve dvou velkých dolech na měď, jehož je Chile největším světovým producentem.

Souostroví Juan Fernández, zvané také Ostrovy Robinsona Crusoea, protože na ně spisovatel Daniel Defoe umístil děj svého románu o slavném trosečníkovi, zasáhla přílivová vlna v sobotu a vyžádala si tři mrtvé a další čtyři lidé jsou nezvěstní. Zaplavila všechna níže položená místa a způsobila značné materiální škody. Chile už vyslalo pomoc letecky i lodní cestou a námořnictvo začalo evakuaci Velikonočního ostrova, než tam obří přílivová vlna dojde. 

Vlna se rychlostí letadla přehnala přes čtvrtinu světa, ale naštěstí nezopakovala zkázu, jakou svět zažil při tsunami v Asii v roce 2004. Ze světa už začaly přicházet první projevy solidarity s Chilany. Pomoc jim už nabídla Evropská unie i řada jejích členských států sama za sebe a Spojené státy.

Zemětřesení v Chile

Velké zemětřesení zasáhlo stejnou oblast Chile 22. května 1960. Otřesy tehdy měly intenzitu 9,5 stupně Richtera, vyžádaly si na 5000 lidských životů, s dodatečnými otřesy v příštích dnech pak celkem 10.000 životů a dva miliony lidí připravily o přístřeší. Tsunami tehdy měla takovou intenzitu, že zabíjela i na Havaji, v Japonsku a na Filipínách, způsobila škody i na západním pobřeží USA. Region u Concepciónu byl zasažen zemětřesením již v lednu 1939, tehdy si vyžádalo asi 28.000 obětí.



Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.