Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Chile hlásí silnější otřesy a méně obětí než Haiti. Důvod? Připravenost

Svět

  12:15
SANTIAGO/PORT-AU-PRINCE - Zemětřesení v Chile bylo mnohem silnější než to, které zasáhlo 12. ledna Haiti, a přesto je počet obětí haitského zemětřesení stonásobně vyšší. Důvod je jednoduchý. Chile je bohatší a nekonečně lépe připravené. Platí tu přísné stavební předpisy, existuje masivní připravenost na mimořádné situace i dlouhá zkušenost se zvládáním katastrofických otřesů. Žádný žijící Haiťan nezažil ve své vlasti takové zemětřesení, jaké v lednu srovnalo se zemí chatrně postavené budovy.

Mnoho obyvatel Santiaga, co zůstali na živu po silném zemětřesení, spí teď na ulici. foto: Reuters

Píše to agentura AP. A navíc Chile mělo tentokrát relativní štěstí. Sobotní zemětřesení, které udeřilo v 7:34 mělo epicentrum v Tichém oceánu asi 100 kilometrů od pobřeží a zhruba 317 kilometrů jihozápadně od hlavního města Santiaga, v hloubce přibližně 35 kilometrů. Haitské zemětřesení udeřilo blíž pod povrchem - asi 13 kilometrů - a přímo na okraji Port-au-Prince.

"Zemětřesení nezabíjejí, nezpůsobují škody - pokud nemají co poškodit," říká geofyzik Eric Calais z Purdueovy univerzity, který studuje zemětřesení na Haiti. To si podle dostupných údajů vyžádalo nejméně 230.000 obětí, ale podle prezidenta Reného Prévala může počet mrtvých vzrůst až na 300.000. V Chile zatím poslední bilance hovoří o více než 300 mrtvých.

Bráno podle energie uvolněné v epicentru bylo podle Calaise chilské zemětřesení 900krát silnější. Ale energie se dost rychle rozptyluje s rostoucí vzdáleností od epicentra a půda pod Port-au-Prince je mnohem méně stabilní. "Třese se jako sulc," říká geolog Tim Dixon z Miamské univerzity.

Na Haiti nebyla před zemětřesením preventivní opatření

Ti, kdo přežili zemětřesení na Haiti, popisují krajní paniku, která vypukla - a byla víc než podložená, když se lidem začaly domy pod nohama skládat k zemi. Haiťané se chytali betonových pilířů, jen aby zjistili, že jim praskají pod rukama. Nikdo je neučil, jak se mají chovat, jak se ukrýt pod stoly a mezi zárubně dveří nebo jak se držet dál od oken se skleněnými tabulemi.

Chilané naopak mají domy a kanceláře budované tak, aby vydržely otřesy, a jejich ocelové kostry se při otřesech vlní, místo aby se jim pokoušely vzdorovat. "Když se podíváte na architekturu v Chile, uvidíte budovy, které utrpěly škody, ale nenajdete je složené k zemi na placku, jako se to stalo na Haiti," říká Cameron Sinclair, výkonný ředitel neziskové organizace Architecture for Humanity, která za deset let své existence pomáhala lidem v 36 zemích s obnovou po velkých katastrofách.

Na Haiti ale žádné stavební předpisy neplatí. Haitský architekt Patrick Midy říká, že ví jen o třech budovách stavěných tak, aby odolaly zemětřesením v této nejchudší zemi západní polokoule. Sinclairova organizace sídlící v San Francisku dostala už první den po zemětřesení na Haiti 400 žádostí o pomoc, ale z Chile zatím ani jedinou.

Chile má nejvíce odborníků na zemětřesení

"Při přepočtu na hlavu má Chile víc světově proslulých odborníků na zemětřesení než kterákoli jiná země," říká Brian Tucker, ředitel neziskové organizace GeoHazards International.

Rady seismologů je chilská vláda zvyklá vyslyšet a zapracovává je nejen do projektů a stavebních předpisů, ale třeba také do plánování nouzových opatření. "Skutečnost, že prezidentka Michelle Bacheletová poskytovala podrobné informace minutu po minutě uprostřed noci bezprostředně po zemětřesení, naznačuje, jak je Chile připraveno na katastrofy," dodává Sinclair.Zemětřesení v Chile

Většina Haiťanů nejméně jeden den po zemětřesení netušila, zda je jejich prezident René Préval živý nebo mrtvý. Národní palác a jeho rezidence se, stejně jako většina vládních budov, zřítily. Otřesy vyřadily z provozu místní televizní i mobilní telefonní síť, oněměly i rozhlasové stanice.

Chile leží v seismicky aktivní oblasti a zažilo dosud nejsilnější zaznamenané zemětřesení na světě, které v roce 1960 dosáhlo síly 9,5 stupně Richterovy škály. Sobotní otřesy byly třetí, které v zemi překročily intenzitu 8,7 stupně.

Nezodpovědná vláda Haiti

"Je dost pravděpodobné, že v Chile každý člověk alespoň jednou za život pocítil silné zemětřesení," říká Hugo Rodríguez, velitel chilské letecké jednotky přidělené k mírovým silám OSN na Haiti, "zatímco poslední, které zasáhlo Port-au-Prince bylo před 250 lety. Kdo si to může pamatovat?" Na ulice Port-au-Prince se zprávy o zemětřesení v Chile povětšinou nedostaly. Více než půl milionu lidí tu zůstalo bez střechy nad hlavou, většina stále nemá elektřinu a snaží se především zajistit si dostatek jídla.

Fanfan Bozot, dvaatřicetiletý zpěvák reggae, jen vrtí hlavou nad tím, jak moc je jeho vláda odkázaná na zahraniční pomoc při distribuci jídla a pitné vody. "Chile má zodpovědnou vládu," říká a znechuceně mávne rukou. "Ta naše je neschopná."

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!