Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Chilské zemětřesení si vyžádalo přes 700 životů, tvrdí prezidentka

Svět

  20:42
SANTIAGO DE CHILE - Sobotní zemětřesení v Chile si vyžádalo 708 obětí, oznámila chilská prezidentka Michelle Bacheletová. Chilská televize předtím uvedla, že jen ve městě Constitución je 350 mrtvých. Prezidentka hovořila o "nepředstavitelné katastrofě" a o "gigantickém úsilí", kterého bude zapotřebí k opětné obnově normálního stavu věcí.

Ničivé zemětřesení v Chile foto: Reuters

Předchozí celková bilance byla přes 400 obětí; to uvádělo odpoledne vedení chilské pohotovosti.

Bacheletová oznámila, že vláda bude v postižených oblastech zdarma distribuovat nejzákladnější zboží, hlavně potraviny. Podle agentury AFP ale zároveň vyhlásila výjimečný stav v krajích Bío-Bío a Maule, které byly nejvíce postiženo. Podle AP řekla, že svěřuje vojákům do rukou bezpečnost v Bío-Bío, kde byly vydrancovány některé obchody, lékárny a banky.

Rabování se může vymknout kontrole
Agentury předtím psaly, že rabují hladoví a žízniví lidé, proti nimž začala policie zasahovat s pomocí slzného plynu a vodních děl. Týkalo se to hlavně těžce postiženého města Concepción, střediska kraje Bío-Bío. Starosta města hrozí, že situace se tam začíná vymykat kontrole.

Chilská televize krátce před tiskovou konferencí prezidentky oznámila, že jen v rybářském městě Constitución asi 350 kilometrů jižně od metropole zemřelo 350 lidí. Část z nich prý zabila přílivová vlna cunami.

Stav se normalizuje
V hlavním městě Santiagu, hlavně v jeho středu, který nebyl příliš postižen, se začala situace v neděli normalizovat, mimo jiné začalo jezdit metro.

Několik letadel také přistálo na santiagském mezinárodním letišti, kde se škody vyhnuly přistávacím a startovacím dráhám. Úřady ale oznámily, že provoz na letišti by se měl znormalizovat nejdříve za 48 hodin. Kvůli posouzení případných škod je zatím uzavřen největší chilský přístav Valparaíso.

Ve Washingtonu bylo oznámeno, že americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová přiletí v pondělí večer do Chile, jak bylo plánováno.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!