Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Chile se vzpamatovává z katastrofy. Mrtvých je již přes 700

Svět

  15:43aktualizováno  16:40
CONCEPCIÓN - Chile se vyrovnává s následky jednoho z největších zemětřesení v dějinách, při kterém zahynulo podle chilské prezidentky přes 700 lidí a postihlo více než dva miliony. Dopravní infrastruktura je silně narušena. Záchranáři se ve městě Concepción snaží vyprostit 100 lidí uvězněných v zřícené obytné budově. Sobotní otřesy byly tak silné, že je zaznamenaly i seismografy v Moravském Berouně.

Ničivé zemětřesení v Chile foto: ČTK

V rezidenční čtvrti Concepciónu uvěznily trosky domu na sto jeho obyvatel. Záchranářům práci komplikuje nejen suť, ale také zdevastované silnice, po kterých nemohou dodávky zásob proudit plynule. Zasažena byla také letiště.

Česká ambasáda bez proudu

Česká ambasáda v Santiagu je bez dodávek elektřiny. Češi, kterých je v Chile podle odhadu asociace českých cestovek 150, se tak na zastupitelský úřad nedovolají.

"Celou noc jsme se probourávali skrz zdi, jen abychom našli někoho, kdo přežil. Největší problém je palivo, potřebujeme víc benzinu a také vody pro naše muže," řekl agentuře Reuters šéf záchranářů Marcelo Plaza. Vyprostit se podařilo zatím 30 lidí.

Ulice Concepciónu pokrývají spadlé dráty elektrického vedení, hromady sutě, opuštěná a poničená auta. Město zaplňují provizorní přístřešky lidí, které zemětřesení připravilo o střechu nad hlavou. Postiženo bylo až půl milionů budov. Problémy nastávají s dodávkami pitné vody. Policie již dvacetčtyři hodin po katastrofě zaznamenala pokus o vyrabování supermarketu a vyslala do ulic hlídky vybavené slzným plynem.

Podobně jako na Haiti i ve vězení jižně od Santiaga využilo více než 269 trestanců následků zemětřesení a uteklo rozpadlými zdmi z cel. Policie 28 z nich zadržela a tři zastřelila.

Největší důl na měď je provozuschopný

Obnova země bude velkou politickou příležitostí pro čerstvě zvoleného prezidenta Sebastiana Pineru, který brzy nastoupí do úřadu. Na to ovšem bude chilská vláda potřebovat, jak se Pinera sám vyjádřil, suroviny. Chile krátce poté, co se objevily zprávy o uzavření dvou ropných rafinérií, zvýšilo import benzinu.

Hmotné škody odhadli američtí pozorovatelé ze společnosti EQECAT na 15 až 30 miliard amerických dolarů.

Podle některých ohlasů bude mít zemětřesení znatelný negativní vliv na chilskou ekonomik. Na nejdůležitější vývozní artikl Chile - měď - prý nebude mít vliv. V neděli večer bude navíc znovu otevřen největší světový důl na měď El Teniente a to jen díky tomu, že cesty do blízkého přístavu San Antonio jsou v dobrém stavu.

Silnější otřesy než na Haiti
Chilské sobotní zemětřesení se silou 8,8 stupně Richterovy škály zařadilo mezi největší zemětřesení v historii. Ještě dvě hodiny po prvních otřesech zaznamenávaly seismografické přístroje záchvěvy jen o dva stupně nižší v rozmezích 6 až 6,9 stupně.

Bylo to největší zemětřesení v Chile od roku 1960, kdy tam otřesy o síle 9,5 stupně zabily 1655 lidí, a jedno z nejintenzivnějších, jaká kdy byla vůbec zaznamenána. Například americký geofyzik Eric Calais řekl, že podle uvolněné energie bylo devětsetkrát silnější než na Haiti.

Autor:

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...