Lidovky.cz

Maďarská armáda se brání: Cvičíme, na Slovensko nezaútočíme

Svět

  21:57
BUDAPEŚŤ - Nacvičujeme přechod Dunaje, ale na Slovensko nezaútočíme. Maďarská armáda tradičně cvičí překonávání vodních toků, ale za tímto výcvikem není třeba hledat žádné "skryté důvody". Podle slovenských serverů to prohlásil náčelník generálního štábu maďarské armády László Tömböl, který tak reagoval na úterní prohlášení šéfa nacionalistické Slovenské národní strany (SNS) Jána Sloty.
Maďarský armádní 'obojživelník' - ilustrační foto

Maďarský armádní 'obojživelník' - ilustrační foto foto: Reprofoto

Slota považuje daný výcvik maďarské armády za důvod, proč by se Slováci měli mít na pozoru a zvyšovat svou obranyschopnost. Podle Tömböla maďarská armáda běžně cvičí přechod vodních toků.

"Nevidím žádný důvod, proč to nenacvičovat," řekl podle slovenských médií v Szolnoku. Tam se účastnil slavnostního společného nástupu slovenských a maďarských vojáků, kteří se vrátili z mírové mise na Kypru.

Podle maďarského generála může nastat situace, kdy vojáci budou muset překročit například Dunaj nebo Tisu. Zdůraznil však, že maďarská armáda nemá žádné plány týkající se Slovenska.

"Za nácvikem nejsou žádné skryté důvody, žádné skryté cíle," ubezpečil Tömböl. Slota na tiskové konferenci 23. března tvrdil, že maďarská armáda usilovně nacvičuje přechod vodních toků, což prý může být v budoucnu pro Slovensko hrozbou.

Mějte se na pozoru

"Vyzývám všechny Slováky, abychom se měli na pozoru. Nevím, co vzbudí Slováky, aby začali zvyšovat obranyschopnost," řekl předseda SNS a upozornil, že maďarská radikální strana Jobbik jasně prezentuje záměr změnit hranice se sousedními státy pomocí armády.

Slota tak reagoval na výroky advokáta Tamáse Gaudiho-Nagye. Ten na mítinku v Debrecínu zpochybnil Trianonskou dohodu z roku 1920, v níž bývalé Uhersko přišlo po první světové válce o značná území, na nichž žilo i hodně Maďarů.

Pokud jde o "zajištění možnosti sebeurčení zahraničních maďarských území", Gaudi-Nagy prohlásil, že "když to bude potřeba, k úpravě hranic může dojít prostřednictvím referenda". "Na to potřebujeme silnou armádu," prohlásil tento radikální kandidát na ministra spravedlnosti.

Chladné vztahy

Vztahy mezi Slovenskem a Maďarskem ochladly po nástupu současné vládní koalice v roce 2006. Budapešti se nelíbila například účast Slotovy SNS ve vládě.

Slovensko zase svého jižního souseda kritizovalo za soukromé návštěvy politiků a údajnou neochotu zabezpečit dostatečná práva slovenské národnostní menšiny v Maďarsku. Slovní přestřelky se stupňují před volbami, které se v obou zemích na jaře uskuteční.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.