Lidovky.cz

Rusko se stále obává amerického protiraketového štítu, řekl Rjabkov

Svět

  19:20
MOSKVA/PRAHA - Rusko a Spojené státy jsou ohledně protiraketové obrany i nadále nejednotní. Značné rozpory států na řešení této otázky připustil dnes v Praze ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov, který doprovázel prezidenta Dmitrije Medveděva. Obě strany podle něj k vyřešení potřebují čas, musejí získat informace a zapojit také své vojenské experty.

Barack Obama a Dmitrij Medveděv podepisují smlouvu o snižení jaderného arzenálu. foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

"Obrušujeme hrany, rozpory jsou značné, ale nikoli nepřekonatelné," řekl ruský diplomat. "Američané navrhují, abychom svou zástrčku zasunuli do jejich zásuvky," připomněl Rjabkov návrhy USA začlenit Rusko do budovaného amerického systému. "My navrhujeme začít zjišťováním, zda existující hrozby chápeme stejně," prohlásil.

Moskva do čela rusko-americké komise, která se má v budoucnu problémy protiraketového štítu zabývat, postavila právě Rjabakova.  Americkou stranu zastupuje náměstkyně ministryně zahraničí pro kontrolu zbrojení a mezinárodní bezpečnost Ellen Tauscherová.

Pokud Rusové a Američané hrozby skutečně najdou, měli by podle ruského diplomata nejdřív hledat ekonomické a politické prostředky, jak jim čelit. "Teprve když to nepomůže, můžeme se zabývat technikou," prohlásil Rjabkov. Dodal také, že se v květnu v ruské metropoli sejde společná rusko-americká meziresortní skupina, která bude o podobných otázkách jednat.

"START je velké vítězství"
Šéf poslanecké frakce strany Spravedlivé Rusko Nikolaj Levičev označil podepsání nové smlouvy START za velké vítězství ruských vyjednavačů. Podle agentury Interfax ocenil hlavně zakotvení vzájemné vazby mezi strategickými útočnými zbraněmi a obrannou výzbrojí.

"Máme radost, že se takový bod ve smlouvě objevil. Není tajemstvím, že rozmístění protiraketové obrany ve východní Evropě nás vážně znepokojuje," řekl poslanec.

Ruské komunisty podle agentury ITAR-TASS smlouva ale zcela nezbavila obav. "Počkáme si na text smlouvy, a pak ji zhodnotíme," řekl Sergej Obuchov. Komunistická strana ve smlouvě nevidí dostatečnou souvislost s protiraketovou obranou a soudí, že dokument Rusko zbavuje odstrašující síly a "ohrožuje tím obyvatelstvo země".

Rusko za USA zaostává, katastrofálně!
"Smlouva nerespektuje fakt, že kolem USA neexistují základny ruské, ale kolem Ruska existují základny USA a NATO," řekl Obuchov. V oblasti konvenčních zbraní navíc podle něj Rusko za Spojenými státy "katastrofálně zaostává". V poslanecké frakci komunistů, která je v ruském parlamentu považovaná za fakticky jedinou opoziční, podle poslance panuje "velká nespokojenost".

Tisková služba Kremlu dnes zveřejnila prohlášení ke smlouvě, v němž podtrhla zvláště zjednodušení ověřovacích procedur (což sníží náklady na kontrolu o polovinu) i skutečnost, že dokument už nepředpokládá nepřetržité sledování klíčového ruského podniku na výrobu raketové techniky ve Votkinsku, jako smlouva předcházející.

Přiznává však ale, že "nový" START neomezuje právo USA rozmístit prvky protiraketové obrany. "Úkolem smlouvy není omezit americkou protiraketovou obranu. Prezidenti Ruska a USA se hned na počátku dohodli, že předmětem dohody budou strategické útočné zbraně a protiraketová obrana bude předmětem dialogu obou zemí, který se uskuteční v jiném formátu," uvedla tisková služba ruského prezidenta.

Článek smlouvy otevírající kterékoli straně možnost ustoupit od smluvních závazků se podle Kremlu týká právě růstu obranného potenciálu USA.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.