Lidovky.cz

'Sopeční zajatci' se nemohou vrátit domů. Merkelová jela 60 hodin

Svět

  18:04
BANGKOK/MADRID/PRAHA - Otrávení evropští cestovatelé, kteří uvízli v zámoří kvůli letecké výluce nad Evropou, bojují o to, aby se mohli dostat domů alespoň náhradní cestou. Naléhavě shánějí informace o tom, která z nemnoha evropských letišť ještě nevyřadil z provozu nebezpečný mrak z islandské sopky.

Provizorní noclehárna na letišti u Milána foto: ČTK

Na mnoha mezinárodních letištích se staly letenky do Říma, Atén a Madridu nedostatkovým zbožím, uvádí agentura AP. Po třídenní výluce letového provozu nad značnou částí starého kontinentu je už ale evropských trosečníků po světě tolik, že budou čekat na letenky do Evropy dny, možná i týdny.


"Zatím se nám nepodařilo sehnat jediný let do Evropy," říká dvaapadesátiletý Dirk Maertens, který bivakuje na mezinárodním letišti v Bangkoku společně s manželkou a šestnáctiletým synem. Maertensovi v sobotu spali na umělohmotných letištních sedačkách, protože jejich let domů do Belgie byl zrušen. Plánují, že zde budou kempovat i v neděli pro případ, že by se uvolnila místa v některém z dávno vyprodaných letů společnosti Thai Airways do Říma.

"Když se uvolní nějaký spoj, musíte být rychlí. Musíte okamžitě vyrazit, nemůžete být daleko," vysvětlila devětačtyřicetiletá Claire Maertensová, proč s rodinou neopouští letiště. "Je to tak zvláštní. Jedna sopka a celá Evropa je vyřízená," poznamenala.

Šedesátihodinová anabáze Merkelové

Merkelová přijíždí do hotelu v LisabonuTaké německá kancléřka Angela Merkelová se nevyhnula dopravním komplikacích způsobených popelem z islandské sopky. Na cestě ze San Franciska do Berlína strávila celých 60 hodin. Kancléřka kvůli dlouhé cestě musela dokonce odvolat plánovanou účast na dnešním pohřbu polského prezidenta Lecha Kaczyńského v Krakově.

Merkelová odstartovala ze San Franciska ve čtvrtek a podle plánu měla do Berlína dorazit v pátek. Kvůli sopečnému popelu ale její letadlo bylo přesměrováno do Lisabonu, kde kancléřka musela strávit noc. V sobotu se Merkelová letadlem přesunula do Říma, který stejně jako Lisabon leží jižně od okraje mraku popela. Odtud zamířila pancéřovanou limuzínou do severoitalského Bolzana vzdáleného 500 kilometrů. I pozemní dopravu ale provázely komplikace, když během cesty praskla pneumatika na autobusu, jímž jeli členové delegace a novinářského doprovodu.

Kancléřka v Bolzanu přenocovala a zamířila po dálnici do 700 kilometrů vzdálené německé metropole. "Všichni se cítíme dobře a těšíme se na cestu do Berlína," řekla novinářům před odjezdem z Bolzana. Podle agentury Reuters dorazila do německého hlavního města v neděli odpoledne.

Dopravní kolaps, který nemá odbdoby
Podobný dopravní kolaps moderní Evropa nepamatuje. Na své plány musely zapomenout nebo je odsunout na později miliony cestujících. Nervózní turisté si po celém světě vyprávějí o případech zmeškaných svateb, obchodních jednání či dovolených, za což může hrozivý mrak, který by mohl poškodit motory letadel.

Některé letecké společnosti, jako australský Qantas, ubytovaly své zákazníky v hotelích. Mnohé to ale neudělaly a místo toho nabídly jen proplacení letenek nebo jejich výměnu za pozdější spoje.

Ruské ministerstvo zahraničí zavedlo nepřetržitou konzulární službu, která vystavuje dvaasedmdesátihodinová víza cizincům, kteří uvízli na některém ze tří moskevských letišť.

Cestující si krátí čekání hraním volejbalu

Problémy i na jihu Evropy

Zatímco některé evropské aerolinky přistupují k dočasnému propouštění personálu, aby se vyrovnaly s finančními ztrátami kvůli zrušeným letům, asijské letecké společnosti se snaží najít cestu, jak zachovat co nejvíce spojů. Thai Airways, které prý výluka přijde denně v přepočtu na 56 milionů korun, vyzývají pasažéry, jejichž lety z Bangkoku byly zrušeny, aby raději letěli na některé z jihoevropských letišť, která ještě fungují. Počínaje pondělkem tyto aerolinky přidají zvláštní spoje do Říma a Madridu. Není totiž vůbec jasné, kdy bude otevřeno devět jiných evropských letišť, na které Thai Airways také létají.

"Snažíme se dostat cestující do Říma, Madridu a Atén, pokud tam chtějí letět. Jsou to totiž jediné tři destinace, kam se dá ještě dostat. Nevíme, jak dlouho bude výluka trvat," řekl ředitel aerolinek Pijasvasti Amranand.

Pokud se turisté dopraví na jih Evropy, nemají ještě zdaleka vyhráno. Češka Andrea Procházková si například stěžuje, že je v Barceloně uvězněná už třetí den, tamní letiště přitom zcela přerušilo provoz až dnes ráno.

Lidé, kteří uvízli na evropských letištích kvůli nebezpečí vulkanického popelu z islansdské sopky Eyjafjöll

"I když dopravci v Evropě posilují různé spoje, Španělska se to netýká. Díky stávce na francouzské železnici není možno odcestovat ze Španělska vlakem, na autobus není možné sehnat lístek. Na nejbližší vlak kamkoliv do střední Evropy se dá koupit lístek nejdřív na příští neděli. Autobusem je možno z Barcelony odcestovat pouze do Paříže a to nejdřív ve středu nebo ve čtvrtek," napsala Procházková v e-mailu.

V celé Barceloně prý není možné si najmout auto. Na autobusových nádražích v katalánské metropoli je podle Procházkové chaos. "Lidé musejí na pouhou informaci, že v dohledné době není kam jet, čekat několik hodin," dodala. Indické Jet Airways přesměrovaly své lety do New Yorku a Toronta přes Atény. Momentálně nemohou zajišťovat své spoje do Londýna či Bruselu. Společnost Qantas počítá s tím, že v pondělí a v úterý bude mít i nadále omezený letový řád. Spoje z Austrálie do Evropy přes Asii ale pravděpodobně budou prozatímně končit na asijském kontinentě.

"Uvěznění" klienti
Aerolinky nicméně upozornily cestující, aby neletěli do Asie jen proto, aby zde čekali, až budou obnoveny jejich navazující lety do Evropy. Už nyní je na 1500 klientů společnosti Qantas "uvězněno" v Singapuru, Bangkoku a Hongkongu, řekla mluvčí společnosti Emma Kearnsová. Dalších jejich 400 zahraničních klientů uvízlo v Austrálii, povětšinou v Sydney.

Lidé, kteří uvízli na evropských letištích kvůli nebezpečí vulkanického popelu z islansdské sopky Eyjafjöll

Většina turistů tvrdí, že nejhorší je nedostatek informací. Britský manažer Chris Coomber stojí v Bangkoku v dlouhé frontě k přepážce společnosti Emirates. Se svou ženou je v Thajsku nedobrovolně od pátku. Dozvěděli se, že do 29. dubna se do letadla nedostanou.

"Aerolinky to nezvládají," říká anglický manažer. Stěžuje si na to, že společnost má u informační přepážky jen jednoho pracovníka s jedním počítačem. Další její zaměstnanci zbytečně postávají u odbavovací přepážky, která téměř nikoho neodbavuje. "Je to přírodní úkaz, s tím moc nenaděláte," říká k aktivitě islandské sopky. "Nelíbí se mi ale, jak je to tu zorganizováno. Informací je málo a dobré není ani to, jak se aerolinky starají o lidi, kteří se nemohou dostat domů," tvrdí Coomber.

Jeho žena Barbara je učitelkou. Má starost hlavně o to, že její školu přijde záskok za ni na 250 liber (přes 7000 korun) denně. Ke zmatkům na letišti je shovívavější. "Něco takového se nikdy nestalo, tak pochopitelně nikdo neví, co s tím," uzavírá.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.