Lidovky.cz

Německá ARD se omluvila knížeti za 'hovadinu' o dekretech

Svět

  18:14aktualizováno  22:54
BERLÍN/BRUSEL - Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg vyvolal v německých médiích rozruch kvůli výrokům o takzvaných Benešových dekretech. V upoutávce na pořad televize ARD Kontrasty (Kontraste) prý v rozhovoru připustil, že lze uvažovat o zrušení dekretů. Televizní stanice nicméně podle ministra později přiznala, že jeho výroky zkreslila a omluvila se mu.

Karel Schwarzenberg foto: Lidové noviny

"ARD se omluvila, že takovou hovadinu pustila. Podívali se na text, přesný přepis mám také, a nic takového nebylo řečeno. Někdy se to stane. Oni chtěli způsobit senzaci, aby se lidi dívali na televizi, tak to spáchali," řekl Schwarzenberg českým novinářům po skončení summitu EU v Bruselu, jehož se účastnil.

Schwarzenbergova údajná slova se po odvysílání upoutávky objevila v německém servisu agentury AFP a bez přímé citace ministra zprávu na svém webu uveřejnil týdeník Stern pod titulkem Zrušení Benešových dekretů možné a stejný materiál pod zkratkou DAPD německý web boulevard-baden.

Podle přepisu inkriminované části rozhovoru se redaktor ministra zeptal, zda si myslí, že by se ještě nyní mělo o dekretech přemýšlet. "Diskuse zde v zemi je celkem v chodu. Když čtete česká média, díváte se na televizi, tak se zde mnohé děje ... Není třeba ji teprve zahajovat. Diskuse existuje," odpověděl na to ministr.

Další dotaz zněl, jak podle šéfa diplomacie diskuse skončí. Z kontextu plyne, že tazatel měl na mysli, zda může skutečně dojít ke zrušení kontroverzních prezidentských dekretů.

"Myslím, že je to v běhu. Zda bude jednou zrušení (dekretů) v parlamentu, je jiná věc. Ale není pochyb, že je čas na kladení otázek a už také zazněly různé české hlasy, které vůči tomu ukazují zdravou distanci," řekl podle přepisu Schwarzenberg.

Čtěte také:

Publicistický pořad Kontrasty vysílala ARD ve čtvrtek ve 22:00 a v reportáži, jak se Česko vyrovnává s minulostí, se zabývala především srpnovým nálezem hromadného hrobu německých civilistů v Dobroníně na Jihlavsku.

"Krátce před naším vysíláním vydalo české ministerstvo zahraničí prohlášení, že ministr zahraničí Schwarzenberg v našem interview neřekl, že zrušení Benešových dekretů je otevřeno. To ukazuje, jak vysoce citlivé a politicky výbušné toto téma je," uvedla na závěr reportáže moderátorka.


Benešovy dekrety

Na základě dekretů prezidenta Edvarda Beneše přišly po válce v Československu až tři miliony sudetských Němců o majetek a občanská práva, což vytvořilo předpoklady pro jejich odsun.

Sudetští Němci požadují zrušení dekretů, stejně jako amnestijního zákona z roku 1946, který všeobecně zabránil potrestání českých účastníků poválečného násilí na Němcích.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.