Lidovky.cz

Vietnamci zachraňují posvátnou želvu v hanojském jezeře

Svět

  19:00
HANOJ - Stovky lidí pracují dnem i nocí, aby vyčistily jezero ležící v srdci vietnamské metropole a zachránily vzácnou, nemocnou obří želvu, která je považována za posvátný symbol Hanoje.

Hanojské jezero Hoan Kiem foto: Shutterstock

Někteří experti se obávají, že znečištění jezera Hoan Kiem (Jezero navráceného meče) zabíjí želvu, která je považována za jeden z nejohroženějších druhů, na světě žijí asi jen čtyři.

Tým lidí odstraňuje odpadky, pumpuje čerstvou vodu do jezera a pomocí pytlů s pískem se snaží rozšířit malý ostrůvek sloužící jako "želví nemocnice". Želva z jezera Hoan Kiem má svoje místo ve vietnamském folkloru a někteří se dokonce domnívají, že zvíře, které dnes žije v jezeře, je totéž mytické stvoření, které pomohlo vietnamského králi odrazit před šesti stoletími čínské útočníky.


Želva plave osamoceně v jezeře a v minulosti ji bylo možno zahlédnout jen vzácně, když vystrčila vrásčitý krk z vody. Ale v poslední době vyplouvala častěji na povrch a vyděsila lidi otevřenými ranami na hlavě, nohách a krunýři.

Na její záchraně začalo pracovat deset vládních agentur a byla vytvořena i zvláštní rada. "Pro Vietnamce je jezero Hoan Kiem nejposvátnější věcí," řekl třiašedesátiletý muž, který jel 100 kilometrů, aby mohl zvíře zahlédnout.

Posvátné zvíře

"Želva pomohla Vietnamcům ubránit se před cizími útočníky a také pomohla zemi zachovat mír. Doufám, že bude žít věčně," řekl a třiašedesátiletý muž, který jel 100 kilometrů, aby mohl zvíře zahlédnout a dodal, že ráno se za ni modlil v chrámu.

Nikdo neví, kolik je želvě let ani jakého je pohlaví, ale podle expertů by jí mohlo být mezi 80 až 100 lety. Váží kolem 200 kilogramů a její masivní krunýř je 1,8 metru dlouhý a 1,2 metru široký

Jezero o rozloze 1,6 kilometru je díky svému červenému mostu vedoucímu k chrámu na malém ostrově symbolem města. Cesty kolem jezera stíní smuteční vrby a další listnaté stromy. Je to oblíbené místo turistů i obyvatel Hanoje, kteří si sem chodí třeba zaběhat nebo jen tak relaxovat. Jezero ale bylo zaneseno odpadky všeho druhu a podle biologů znečištění jezera želvu pomalu zabíjí.

"Myslím, že zranění jí způsobily ostré hrany předmětů, které lidé odhazují do jezera," řekl Ha Ding Duc, který už dvacet let osamělou želvu sleduje a považuje se za jejího opatrovníka.

Zranění způsobily zřejmě odpadky
Záchranáři doufají, že se jim podaří dostat želvu na zem, aby jí mohli ošetřit rány. Pomocí pytlů s pískem rozšířili ostrůvek, aby se na něj mohla želva dostat. Pokud se nepodaří jí samotné vylézt na ostrůvek, chytí ji do sítí. Veterináři jí potom v improvizované "želví nemocnici" odeberou vzorky kůže a krunýře k analýzám a poté určí, jak ji léčit.

Jeden americký expert, který již 14 let žije ve Vietnamu, se nedomnívá, že by poranění ohrožovala želvu na životě, protože nijak výrazně nezměnila svoje životní návyky. V teplých dnech se vynořuje a zdá se, že volně plave a krmí se.

.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.