Lidovky.cz

Mladič má ochrnutou ruku. Rodina je šťastná, že žije

Svět

  17:07aktualizováno  17:31
BĚLEHRAD/PRAHA - Jen pár hodin poté, co srbský prezident Boris Tadič oznámil, že dopadli Ratka Mladiče, vyplouvají na světlo podrobnosti, jak generál celá léta žil. Promluvila i Mladičova rodina, která ho pokládala za mrtvého.

Ratko Mladič na exkluzivních záběrech krátce po svém zatčení foto: Reprofoto

"Jsme šťastní, že je Ratko naživu," uvedl právník Mladičovy rodiny Miloš Šaljić. Mladičova žena se synem prý doufá, že se s ním budou moci ještě před jeho vydáním setkat. Členové Mladičovy rodiny ho totiž měli po mnoho let za mrtvého, píše server srbského rádia B92.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle informací rádia se Mladič po celou dobu skrývání nijak nemaskoval. Nenosil vousy, ani nechodil v přestrojení. Pouze používal falešné jméno Milorad Komadič a bylo na něm znát, že "hodně zestárl," píše server. Podle jeho informací má Mladič jednu ruku ochrnutou.

Obyvatelé vesnice Lazarevo, kde Mladiče chytili, byli z informace, kdo vedle nich dlouho žil, v šoku. Prý neměli tušení, koho mají za souseda. "Až dnes ráno jsem si všiml policistů v jeho domě," řekl jeden z nich. Mladič při zatýkání prý neklad žádný odpor, s policií spolupracoval.

Na místo, kde Mladič přebýval, policii odkázal anonym. Ten upozornil na to, že v Lazarevu žije muž, který se Mladičovi hodně podobá a nosí doklady na jeho jméno.

O vydání Mladiče k Mezinárodní trestnímu tribunálu pro bývalou Jugoslávii v Haagu rozhodne srbské ministerstvo spravedlnosti. Procedura by měla trvat týden.

Dopadením Mladiče žije i Facebook

Na facebookové stránce Ratka Mladiće píší diskutující lidé jak vzkazy, ve kterých opěvují jeho dopadení, tak i ty, které ho odsuzují. Mezi Srby měl totiž Mladić množství příznivců. Někteří tam píší: Jsme s tebou, generále. Komentují také, že "jejich hrdinu" zaprodal Američanům a Spojeným státům prezident Boris Tadić.

Tomislav Nikolić, vůdce opoziční Srbské pokrokové strany (dříve vůdce Srbské radikální strany), byl dopadením Mladiće překvapen. Jak uvedl tento nacionalistický politik spojovaný s jiným válečným zločincem Vojislavem Šešeljem, bude žádat od vlády a prezidenta vysvětlení a upřesnění podrobností akce. "Řeč je o člověku, kterého chtěl haagský tribunál kvůli válečným zločinům, v Srbsku ale neuspěli s tím, aby nám ho představili jako zločince a zabijáka," dodal Nikolić. Prý ta akce ale nejspíš byla dlouho připravovaná, aby mohl Tadić "ukázat národu", že se mu podařilo dokončit jeden úkol. "Je tu ale spousta otázek, na které je třeba odpovědět. Kdo ho poznal a udal, jestli je možné, že o jeho pobytu Srbsko vědělo, proč se rozhodlo, že bude chycen zrovna dnes a tak dále," řekl srbský politik. Jak dodal, nesmí zde zůstat nezodpovězené otázky, jako je tomu kolem nedávného zabití Usámy bin Ládina.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.