Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Srbsko je teď blíž EU. Ale ještě musí chytit Hadžiče

Svět

  14:28aktualizováno  15:12
STOCKHOLM/PRAHA - Šance Srbů vstoupit do Evropské unie vzrostly poté, co se jim podařilo dopadnout generála Ratka Mladiče. Mezinárodní soudní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) ale trvá na tom, že ještě musí Srbové chytit předáka chorvatských Srbů Gorana Hadžiče.

Goran Hadžič na nedatovaném snímku

"Je to samozřejmě velmi důležité. Můžeme tím začít uzavírat jednu tragickou kapitolu v evropské historii," uvedl švédský ministr zahraničí Carl Bildt. Podle něj je naděje Srbska na vstup do EU teď větší než jindy. "Srdečně blahopřeji prezidentovi Tadičovi. Věděl jsem o jeho odhodlání dosáhnout tohoto cíle a vím, že na tom tvrdě pracoval," dodal. Podobně se vyjádřil i francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Ten řekl, že Mladičovo zatčení přiblížilo Srbsko k EU.

ČTĚTE TAKÉ:

ICTY ale požaduje, aby Bělehrad se soudem plně spolupracoval. Srbsko si podalo žádost o členství v EU v roce 2009. Evropská komise rozhodne v říjnu, jestli udělí Srbům status kandidátské země a zdali doporučí, aby se s Bělehradem začaly přístupové rozhovory. Pokud ale Srbové nechytí Hadžiče, komise může rozhodnout, že vše pozastaví.

Dvaapadesátiletý Hadžić zůstal po zadržení Mladiče jediným člověkem, po kterém ICTY dosud marně pátrá. Někdejší vůdce jednostranně vyhlášené Republiky srbská Krajina (RSK) čelí obžalobě ze zločinů proti lidskosti a porušení zvyklostí vedení války v souvislosti s vyháněním Chorvatů a dalších nesrbských obyvatel z oblasti Krajiny. RSK vyhlásili v roce 1991 odbojní chorvatští Srbové po odtržení Chorvatska od bývalé Jugoslávie. Záhřeb v létě 1995 dobyl území RSK téměř celé zpět.

Autoři: ,