Lidovky.cz

Flotila pro Gazu II: první loď vyplula z Korsiky

Svět

  14:00aktualizováno  15:36
GAZA - První loď, která bude součástí další flotily pro Gazu, vyplula s Korsiky. Francouzské plavidlo se v příštích dnech připojí ke konvoji asi deseti lodí s 350 propalestinskými aktivisty. Ti se pokusí zopakovat výpravu do Gazy z května loňského roku, která skončila tvrdým zásahem izraelské armády a smrtí devíti lidí.

Palestinské vlajky v pásmu Gazy před připlutím flotily na konci května loňského roku. foto: ČTK

Lodě vyplují z různých přístavů v Řecku a mají se setkat na otevřeném moři. Podle organizátorů má flotila do Gazy doplout koncem příštího týdne. Bude k tomu ale muset překonat blokádu, již Izrael dodnes kolem pásma Gazy nezrušil. Jejím účelem je zabránit pašování zbraní na toto palestinské území ovládané radikály z hnutí Hamas.

Akce se zúčastní několik novinářů a intelektuálů. Jedním z nich bude například švédský spisovatel Henning Mankell. Na palubách dvou plavidel bude náklad léků, ambulance a také zásilka cementu.

Loňský zásah

Při zásahu Izraelců na loď směřující do pásma Gazy loni 31. května bylo zabito osm Turků a jeden americký Turek. Při akci bylo zraněno také sedm izraelských vojáků. Obě strany se navzájem obvinily z vyprovokování násilí.

V loňské flotile byli čtyři novináři z ČR, mezi nimi redaktor a kameraman České televize. Izraelci některé přinutili podepsat souhlas s deportací a odebrali jim pasy.

Mezinárodní společenství incident ostře odsoudilo. Izrael tvrdil, že jeho vojáci jednali v sebeobraně. Po květnových událostech Izrael blokádu pásma Gazy částečně uvolnil, ale zdůraznil, že všechny eventuální další zahraniční flotily směřující do Gazy zastaví.

K TÉMATU: Izrael deportoval propalestinské aktivisty,Turecko pohřbilo oběti
Postup Izraele byl protizákonný, míní zadržovaný reportér ČT

Flotily se účastní například občané Francie, Řecka a USA. Součástí konvoje bude italská, irská a španělská loď a rovněž plavidlo vypravené společně Řeckem, Švédskem a Norskem. Jednu loď vyslala také komunita Palestinců v diaspoře. K akci se na rozdíl od loňska nepřipojí turecké plavidlo Mavi Marmara. Právě na jeho palubě se stal krvavý incident.

Izrael je připraven flotilu zastavit
"To, co se stalo loni, nás zneklidňuje, ale jsme odhodláni do Gazy se dostat. Nehodláme jenom prolomit blokádu, ale dokázat Izraelcům a ostatním občanům oblasti, že mají právo na harmoničtější soužití než dosud," řekl jeden z organizátorů.

I tentokrát je židovský stát připraven flotilu zastavit. "Máme právo na sebeobranu. Tato operace je politickým aktem, s humanitární pomocí nemá nic společného," sdělil izraelský zástupce při OSN Ron Prosor.

Izraelská vláda zároveň upozornila zahraniční novináře, že jejich účast ve flotile bude považována za záměrné porušení izraelského zákona se všemi důsledky.

Blokáda pásma Gazy

Pásmo Gazy má 1,5 milionu obyvatel. Blokádu na toto území Izrael vyhlásil po únosu vojáka Gilada Šalita v roce 2006 a v roce následujícím ji pak ještě zpřísnil.  V sobotu od jeho únosu uplynulo pět let.

Loňský incident s flotilou ho přinutil sankce zmírnit, avšak stále platí zákaz vývozu palestinského zboží z pásma, dovoz čehokoli, co by bylo využitelné k výrobě zbraní, a také námořní blokáda.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.