Lidovky.cz

Pokuta za nikáb. Ve Francii zatím jen pro 6 žen

Svět

  10:11
PAŘÍŽ - Od vyhlášení zákona zakazujícího nošení závojů a šátků zahalujících obličej na veřejnosti muselo v celé zemi nakonec zaplatit pokutu za tento přestupek jen šest žen. Zákon začal ve Francii platit loni v dubnu.

První zatýkání. Kenza Driderová se vydala na protestní výpravu z Avignonu do Paříže. Tam ji zadrželi policisté. foto: Reuters

Francouzský ministr vnitra Claude Guéant uvedl, že bylo kvůli porušení zákona předvoláno celkem 237 žen. Ministr vyjádřil překvapení nad tím, že téměř čtvrtinu z nich tvořily muslimky, které k islámu konvertovaly.

Norma, která pobouřila muslimy

Guéant v rozhovoru pro deník Le Monde uvedl, že žádná z šestice usvědčených žen nebyla poslána na povinné hodiny občanské výchovy, což je další možný trest za porušení zákona, jenž ve Francii vyvolal kontroverze.

Stigmatizace muslimů?
Představitelé francouzských muslimů, kteří jsou sami většinou proti nošení burek či nikábů, namítají, že zákon paušálně stigmatizuje všechny vyznavače islámu. Obhájci zákona argumentují, že norma je zacílena na ochranu světských hodnot a rovnosti pohlaví. Rovněž prý napomáhá k potlačení radikálního islámu.

Zákon se vztahuje na 2000 muslimek

Francouzský zákon zakazuje skrývat tvář, a to jak šátkem, tak třeba kapucí. Platí na veřejných místech, jako jsou ulice, parky, nádraží nebo obchody. Týká se především zhruba 2000 muslimských žen, které podle oficiální statistiky ve Francii nosí islámský oděv zahalující tvář, tedy burku nebo nikáb.

Nikáb je závoj, který zakrývá celý obličej kromě očí. Nejkratší závoje zahalují ženinu hlavu, krk a hruď, nejdelší nikáby sahají na úroveň lýtek. Odívají se do něj především ženy v zemích kolem Perského zálivu a v Pákistánu.

Burka je jednolitý závoj zakrývající celé tělo včetně obličeje, v místě očí má formu síťky. Je spojován s nejkonzervativnějším výkladem koránu. Nosí se přes denní oblečení na veřejnosti, žena jej může odložit až po příchodu domů nebo do svatyně. Běžný je například v Afghánistánu.

Francie byla prvním evropským státem, který takovou normu přijal. Loni v červenci ji následovala Belgie a obdobná opatření platí lokálně i jinde v Evropě. Ve Francii žije pět až šest milionů muslimů, ale počet žen, které se takto zahalovaly, se loni odhadoval jen na 2000.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.