Lidovky.cz

Zmařený atentát na Putina. Předvolební trik?

Svět

  11:55
PRAHA/MOSKVA - Zda skutečně zlí Čečenci chtěli zabít Putina, či zda jde o odvážný předvolební trik, to se asi v nejbližší době zjistit nepodaří. Média budou plná dohadů, ale své o celé věci ví jen pár lidí. Není jisté, zda je s okolnostmi atentátu na svou osobu přesně obeznámen i sám Vladimír Vladimírovič.

"Neodporuj!" Protiputinovské nálepky proti prezidentské kandidatuře ruského premiéra. foto: Reuters

Přesto je jasné několik základních tezí, a když se poskládají s minimální úctou k logice, vyjde něco jako nejpravděpodobnější verze. Především je pravda, že po světě běhá hodně Čečenců, kteří by rádi viděli Putina úplně jinde, než v Kremlu. Třeba na onom světě. A jsou i tací, kteří jsou ochotni se na poslední cestu vydat spolu s ním. Jen maličko tuhle verzi narušuje podivné načasování: pro Čečence, zvláště pro rebely, nejsou ruské prezidentské volby ničím významným, aby se kvůli tomu vybičovali k tak náročné, doslova sebevražedné a finančně nákladné akci. Byly tady jiné události, pro horaly z Kavkazu bolestnější. Třeba zabití významných velitelů. Ale vše je nakonec možné. I když vybrat si k atentátu na významnou osobnost dobu tak exponovanou, tedy kolem voleb, kdy bude Putin – bezpochyby – opět zvolen hlavou ruského státu -, kdy je hlídán a střežen víc, než kdykoliv jindy, může jen terorista – úplný idiot.

Obdivuhodné načasování
I další okolnosti vzbuzují více pochybností, než je zdrávo. A to i s ohledem na to, že speciální operace, při které byli polapeni v ukrajinské Oděse občané Ruska, teroristi z Kavkazu, se uskutečnila už 4. února. Informace o ní se objevily náhodou v médiích týden před prezidentskými volbami, ve kterých jde snad jedině o to, zda Putin vyhraje v prvním, nebo až druhém kole. „Obdivuhodně načasované,“ zhodnotil práci FSB sarkasticky známý ruský politolog Dmitrij Oreškin. „Pro mne je to důkaz, že reálnými šéfy politické struktury Vladimíra Putina jsou lidé z FSB,“ dodal.

Atentát na favorita voleb

Kromě toho tajné služby Ruska, ostatně i jiných států, bývají skoupé na slovo, natož na taková odhalení, pokud jde skutečně o věc a ne o propagandistický trik. Čím méně podrobností totiž veřejnost ví, tím větší šance je polapit celou síť, zjistit všechny prostředníky, spojky, finančníky a sympatizanty s akcí.

Navíc tradice KGB, které zcela převzala dnešní FSB, velí sloužit politickému režimu nejen dílem, ale i slovem. Nebylo by to poprvé, kdy nejefektivnější represivní složka v SSSR, potažmo v Rusku, je zneužívána k politickým machinacím, intrikám a hlavně – k boji s ideologickým nepřítelem. Tím tentokrát nejsou vůbec Čečenci. Ti hrají zcela podružnou roli v celé inscenaci, pokud to inscenace je. Hlavní obětí je ruský volič. Ten má být přesvědčen za prvé o tom, že Vladimír Putin je vítěz vždy a za každých okolností. Vyhrává politická, sportovní i vojenská klání. Bojuje s tygry, Čečenci, opozicí, teroristy, horským terénem, rýmou i stárnutím. Nikdy neprohrává. Ať už mu pomáhají plastičtí chirurgové, nebo právě tajné služby. Není proto možné, aby prohrál nadcházející volby a trápit se druhým kolem nemá cenu. Proč ho tedy nezvolit v kole prvním? Ostatně, volič chce mít za prezidenta silného, neohroženého muže, nikoliv nejakého ukecaného intelektuála.

FOTOGALERIE

Demonstrace odpůrců ruského premiéra

Lidský řetěz. Tisíce lidí vyjádřilo nesouhlas s návratem ruského premiéra do prezidentského křesla.

Od roku 2000, kdy Putin vládne Rusku, se podle oficiálních informací nejméně desetkrát mohl stát obětí atentátu. I v roce 2008, kdy Putin pustil na prezidentské křeslo na chvíli místo sebe Dmitrije Medveděva, se prý čtyřiadvacetiletý Tádžik chystal oba zastřelit během slavnostního koncertu na Rudém náměstí. Taky ho včas zneškodnily. Ruské tajné služby.

Putin nikdy neprohrává
Je možné, že Čečenci zadržení v Oděse skutečně po zpracování agenty FSB usoudili, že chtějí zabít Putina. Nebo ho opravdu chtěli zabít. Ostatně takových lidí bude žít na ruském prostranství spousta, nejen na Kavkaze, a najdou se i tací, kteří to otevřeně přiznají. Od slov k takovému činu je ale poměrně daleko. Možné také je, že si akci s rozmyslem připravily a zorganizovaly tajné služby, aby dokázaly smysluplnost své existence a ještě více se staronovému vládci a šéfovi zavděčily. A kdyby se každé plácnutí typu „Já bych toho Putina nejradši..“ považovalo za přípravu atentátu, byť ho pronesou lidé zruční ve výrobě bomb, o ničem jiném by noviny nepsaly.

Možné ale také je, že se nápad zlepšit si pošramocenou pověst zrodil v hlavně samotného Putina. Vždyť má také školy KGB. A tam se kromě jiného učil i boji s ideologickým nepřítelem. „Všude kolem běhá nepřítel. Máme ale jediného, rozhodného, chytrého vůdce našeho národa, a toho nám chtějí zlikvidovat,“ ironicky vysvětlil motivaci poplašné (?) zprávy Oreškin. Podle něj přidá Putinovi zásadní počet hlasů. Lid se totiž teď, v těžké chvíli musí semknout kolem Putina a postavit se v čele s ním nebezpečnému nepříteli. Myslím, že po volbách v Rusku zase přituhne. Co by člověk neobětoval vlastní bezpečnosti. Třeba i nějakou tu nepodstatnou občanskou svobodu.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.