Lidovky.cz

Tým Zraněných válečníků. Američtí veteráni se léčí softbalem

Svět

  12:36
NEW YORK - Když si sedmadvacetiletý americký vojenský veterán, který přišel o část levé nohy v Iráku, stoupl k odpalu během softbalového zápasu během oslav obětí válek, věděl, že potřebuje dát velkou ránu. Saul Bosquez hraje za softbalový tým Wounded Warrior Amputee, jenž tvoří 15 mužů,ketří během váklek přišli o končetiny.

Softbal, ilustrační foto. foto: Reuters

Naštěstí míček prosvištěl nad hlavami chytačů ve vnějším poli a Bosquez bezpečně doběhl na třetí metu. "Hráli dost slabě a tak jsem se mezi nimi dostal," dodal. "Obvykle běhám docela slušně na chlápka s jednou nohou. Příběh nás všech je v podstatě stejný," řekl Bosquez o svých spoluhráčích z týmu, kteří se zapojili do sportovního zápolení, jež podle odborníků může být klíčovým faktorem při rehabilitaci zraněných vojenských veteránů.

Bosquez byl zraněný v Bagdádu v srpnu 2007, když jeho vozidlo najelo na improvizované výbušné zařízení nastražené na silnici. Tým Wounded Warriors, jenž tvoří 15 mužů, kteří přišli o končetiny při desetiletí amerických válek po teroristických útocích z 11. září 2001, založil David van Sleet, manažer pro protetické náhrady sítě U.S. Veterans Affairs Southwest Health Care Network, který je zároveň trenérem týmu.

Tým založený v březnu loňského roku už vyhrál 20 z prvních 38 zápasů. "Jsme dobrý tým. Nejsme skvělý tým," říká jejich trenér.

"Spousta těchhle kluků nevěří, že vůbec přežijí. Pak si nemyslí, že budou schopní ještě někdy chodit a nikdo z nich rozhodně nepředpokládá, že budou znovu provozovat na nejvyšší úrovni sport, anebo jakýkoli sport," řekl van Sleet. "Kamarádství v tomhle týmu je naprosto neuvěřitelné," dodal. Tým založený v březnu loňského roku už vyhrál 20 z prvních 38 zápasů. "Jsme dobrý tým. Nejsme skvělý tým," říká jejich trenér.

Téměř 1500 příslušníků amerických ozbrojených sil ztratilo některou z končetin při vojenské akci za posledních deset let, přičemž valnou většinu těchto případů představují zranění nohou, uvádějí oficiální statistiky amerického ministerstva obrany.

Tým jako lék
Kendra Calhounová, která vede celonárodní podpůrnou skupinu Amputee Coalition, uvádí, že proces zotavení a znovuzapojení člověka, který ztratil končetinu, je úzce spojený s tím, jakou kolem sebe má síť společenské a rodinné podpory.

"Tito vojáci prodělávají výcvik ve skupinách, do války jdou ve skupinách a v případě amputovaných se pak zotavují společně. A pak jdou domů ke svým jednotlivým civilním životům a jsou sami," vysvětlila Calhounová. "Tyto týmové sporty jim pak poskytují právě onen druh kamarádství, na který jsou tolik zvyklí. A já si myslím, že to má zásadní význam pro jejich zotavení a znovuzapojení do života." Jednatřicetiletý Nick Clark, vojenský veterán ze státu New Hampshire, který přišel o levou nohu v Afghánistánu při útoku, na němž se podílel i granátomet, dodal, že tým Wounded Warriors pro něj znamená úplně všechno.

Téměř 1500 příslušníků amerických ozbrojených sil ztratilo některou z končetin při vojenské akci za posledních deset let

"Neměl jsem nikoho, s kým bych mohl mluvit, anebo ke komu bych mohl patřit," řekl. "Opravdu mi to pomohlo při psychickém zotavení. Připadám si, jako bych znovu patřil do nějakého spolku," dodal.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.