Lidovky.cz

Carnajev se k útoku přiznal. FBI nebrala vážně ruská varování

Afghánistán

  7:54
BOSTON - Džochar Carnajev podezřelý ze zosnování pumového útoku v Bostonu se podle amerických vyšetřovatelů ke svému činu přiznal. Není ale jasné, zda jeho přiznání bude mít před soudem váhu, protože zaznělo před tím, než američtí vyšetřovatelé seznámili Čečence s jeho ústavním právem nevypovídat a využít služeb advokáta.

Nedatovaný snímek Džochara Carnajeva (narozen 22.7. 1993) foto: Reuters

Carnajev je stále upoután na lůžko v bostonské nemocnici Beth Israel, kde si léčí vážná zranění způsobená střelami bostonských policistů. Soudní úředníci mu dosud nepřečetli poučení o jeho právech. Není proto jasné, zda jeho přiznání vezme soud na vědomí. Podle justičních expertů to ale možná ani nebude zapotřebí, protože policie má k dispozici dostatek důkazů, které Carnajeva z činu usvědčují.

Všechny informace z výslechu údajného atentátníka v nemocnici jsou úředně nepotvrzené, protože vyšetřovatelé nejsou oprávněni o nich informovat média. Z dosavadního vyšetřování ale už pronikly informace o tom, že Džochar Carnajev byl pod silným vlivem svého bratra Tamerlana, který pumový atentát připravil jako odvetu za americké bojové operace v Iráku a Afghánistánu.

K hlavním věcným důkazům proti bratrům Carnajevovým patří pistole nalezená na místě přestřelky s policií a zbytky zařízení, jímž atentátníci na dálku nálož odpálili.

FBI a CIA mohly ve vyšetřování pochybit

Ruská kontrašpionáž v roce 2011 americké tajné služby dvakrát upozornila na Tamerlana Carnajeva, jehož podezírala z příslušnosti k islamistům. Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) obdržela předloni na podzim "informaci cizí vlády", na jejímž základě doporučila zařadit Tamerlana Carnajeva na seznam sledovaných osob. Agentuře AFP to ve středu sdělily zdroje z americké výzvědné služby. Podle agentury Reuters dostala CIA tyto informace od ruských bezpečnostních složek.

Rusko v roce 2011 upozornilo americké tajné služby na osobu Tamerlana Carnajeva dvakrát. Počátkem roku kontaktovala ruská kontrarozvědka FSB Federální úřad pro vyšetřování (FBI), v listopadu téhož roku pak pravděpodobně i CIA. Moskva údajně nebyla spokojena s reakcí FBI.

Bostonská kancelář FBI věděla i o jeho loňském odjezdu do Ruska, ale nepodnikla zřejmě žádná opatření. Vyplývá to z údajů, které médiím poskytli zdroje z amerických výzvědných služeb. Vedení CIA po ruském upozornění doporučilo, aby jméno staršího z bratrů Carnajevů bylo zařazeno na seznam sledovaných osob známý v USA pod zkratkou TIDE.

Podle úředníků amerického ministerstva zahraničí tajné služby USA možná na ruské varování pohlížely s despektem. Mnoho ruských informací o teroristech a extremistech je prý podezřelých, protože se často týkají obránců lidských práv a politických disidentů.

FBI Tamerlana Carnajeva prověřovala čtyři měsíce od března do června 2011 a nic znepokojivého nezjistila. Jeho jméno bylo už v březnu zařazeno do databáze pohraniční a celní služby a zůstalo tam rok. Když Tamerlan Carnajev v lednu 2012 odjížděl z USA na půlroční cestu do Ruska, správci databáze odjezd zaznamenali a alarmovali protiteroristickou rezidenturu FBI v Bostonu. Není známo, že by cokoli podnikla.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.