Lidovky.cz

Indická ponorka se po požáru potopila, posádka pravděpodobně nepřežila

Svět

  7:15aktualizováno  14:41
DILLÍ - Exploze a následný požár z dosud neznámých příčin postihly indickou ponorku u přístavu v Bombaji. Na palubě bylo 18 námořníků, nikdo z nich neštěstí pravděpodobně nepřežil.

Muž sleduje požár ponorky v indické Bombaji foto: Reuters

Požár hasiči likvidovali asi dvě hodiny, ponorka se po něm potopila a z moře vyčnívá jen její malá část. Posádka zůstala uvězněná uvnitř a armáda s ní ztratila spojení. Potápěči, kteří pracují na místě neštěstí, zatím v ponorce nezaznamenali žádné známky života, sdělil podle agentury AFP vrchní velitel námořnictva D.K. Džoši.

Velitel však nevyloučil, že posádka mohla vyhledat útočiště ve vzduchové kapse v plavidle. "Zatím jsme nezaregistrovali známky života, ale ještě se nevzdáváme naděje," prohlásil Džoši. Agentura AP uvedla, že potápěči otevřeli jeden z poklopů ponorky, dovnitř se jim ale zatím proniknout nepodařilo.

Ministr obrany A.K. Antoni uvedl, že minimálně někteří z námořníků na palubě byli usmrceni. Další podrobnosti neposkytl, vyjádřil však lítost nad ztrátou životů. "Je to ztráta pro nás pro všechny. Je to tragédie," řekl Antoni novinářům před tím, než odcestoval do Bombaje zhodnotit situaci.

K podobnému neštěstí na stejné ponorce už jednou došlo

Podle indických médií se 16 let stará ponorka INS Sindhurakšak ruské výroby nedávno vrátila z Ruska, kde prošla rekonstrukcí. V roce 2010 ji postihlo podobné neštěstí, které si vyžádalo jednu oběť.

Ponorka byla po rekonstrukci plně funkční, uvedl mluvčí ruských loděnic Zvězdočka, kde oprava probíhala. "Inženýři Zvězdočky vyřešili všechny problémy. V okamžiku předání nebyly z indické strany žádné stížnosti," řekl mluvčí.

Archivní foto ponorky, na jejíž palubě došlo k explozi (13. 2. 2006)

Ponorka postižená středečním neštěstím pojme 53člennou posádku a může operovat na moři bez přestávky a bez pomoci 45 dní. Podle experta na obranu Ráhula Bediho, který pracuje pro analytické centrum IHS Jane's, však ponorka nemá nejmodernější vybavení a nemá ani "nouzový východ" pro případ nehody.

Jde o jednu z deseti naftou poháněných ponorek ruské výroby, které Indie nakupovala v letech 1986 až 2010. Celkem má Indie naftou poháněných ponorek 14. Podle Bediho naléhavě potřebují modernizaci.

Vzpomínky na havárii ruské jaderné ponorky Kursk

 Incident vyvolal vzpomínky na havárii ruské jaderné ponorky Kursk, která se potopila v Barentsově moři v roce 2000 a na jejíž palubě přišlo o život 118 členů posádky.

PŘIPOMEŇTE SI:

Dnešní požár indické ponorky na naftový pohon je smutným završením týdne, v němž indická armáda představila první letadlovou loď vlastní výroby a aktivovala atomový reaktor na první jaderné ponorce domácí produkce.

Po příčinách nehody se pátrá

Příčina výbuchu naftou a elektřinou poháněné ponorky zatím není známá a je předmětem vyšetřování.

Oficiální činitelé indického námořnictva ale britské stanici BBC sdělili, že podle nich šlo o chybu na palubě a ne o čin někoho "zvenčí". Dramatické záběry, které odvysílala indická televize, ukazují velkou ohnivou kouli osvětlující noční nebe. Kouř z požáru byl vidět v mnoha částech města.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.