Lidovky.cz

Nezvyklá odvaha: čínské noviny žádaly na titulce propuštění novináře

Svět

  12:48
PEKING - Čínské noviny ve středu zveřejnily na titulní stránce výzvu policii, aby propustila novináře zadrženého za to, že informoval o "finančních problémech" firmy spoluvlastněné státem. Takový případ je velmi vzácný: v Číně totiž není běžné, aby se sdělovací prostředky stavěly proti úřadům.
Čínské noviny (ilustrační fotografie)

Čínské noviny (ilustrační fotografie) foto: Shutterstock

List The New Express, který vychází v Kuang-čou v jihočínské provincii Kuang-tung, zveřejnil celostránkový úvodník pod titulkem: "Prosím, propusťte našeho člověka", vytištěný výrazným černým písmem.

'Jsme malé noviny, ale máme páteř'

Novináře listu Čchen Jung-čoua podle agentury AFP v pátek zadržela policie s podezřením, že "poškodil podnikatelskou pověst", když napsal 15 článků o velké firmě Zoomlion. Firmu ze zhruba 20 procent vlastní stát a je zapsaná na hongkongské a šenčenské burze s celkovou tržní kapitalizací převyšující osm miliard dolarů (asi 149,5 miliardy Kč).

ČTĚTE TAKÉ:

Zoomlion paří mezi největší čínské výrobce stavebních strojů, jako jsou buldozery, a patří mezi největší daňové přispěvatele ve městě Čchang-ša v sousední provincii Chu-nan.

"Jsme malé noviny, ale máme vlastní páteř bez ohledu na to, jak chudí jsme," napsal úvodník. A dodal, že se redakce cítí "zahanbena", že se Čchena nezastala dřív ze strachu, že s ním bude policie špatně zacházet. Policie podle listu pátrá také po vedoucím ekonomické rubriky listu, který se už několik dní skrývá.

Média pod kontrolou vlády

Ve svých zprávách Čchen firmu Zoomlion obvinil, že poskytuje podvodné účetní údaje včetně "nafouknutého" zisku. Zoomlion a jeho pobočky měl podle informací zveřejněných na internetových stránkách společnosti v loňském roce zisk a daňové výnosy více než 12 miliard jüanů (dvě miliardy Kč).

"Mysleli jsme si, že pokud budeme informovat zodpovědným způsobem, nedostaneme se do problémů," dodal úvodník listu, podle nějž redakce prověřila Čchenovy zprávy a nenašla v nich žádné podstatnější chyby. "Skutečnost ale ukázala, že jsme byli příliš naivní."

Čínské sdělovací prostředky jsou pod přísnou kontrolou vlády a je velmi vzácné, aby se kterékoli médium otevřeně postavilo úřadům. Značnou pozornost letos v lednu vzbudila stávka zaměstnanců liberálního listu Southern Weekly, vycházejícího rovněž v Kuang-čou. Zaměstnanci protestovali proti cenzorskému zákazu zveřejnit novoroční přání, které obsahovalo výzvu k většímu respektování ústavních práv.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.