Lidovky.cz

Třetí pohlaví není žádný výmysl. Nový zákon je na místě, míní sociolog

Svět

  9:00
Narodí se dítě s nejasným pohlavím. Rodiče za něj potom musí rozhodnout, jestli bude mužem nebo ženou. Nový zákon v Německu, který uznává pohlaví nula, by jejich problém mohl vyřešit. "Třetí pohlaví není žádný rozmar. Těm lidem, pro které je to určeno, to opravdu pomůže," říká sociolog z Univerzity Palackého Zdeněk Sloboda.

Třetí pohlaví - ilustrační foto: Shutterstock

Pro koho je nový německý zákon určený?
Zákon se týká především intersexuálních lidí. Jsou to například ženy, které mají chromozom XY. Také se rodí děti, jejichž genitálie při narození nevykazují znaky ani jednoho pohlaví nebo naopak mají obojí, mohou například mít varlata i vaječníky. Doteď byla praxe taková, že doktoři po narození doporučovali rodičům nějaký chirurgický zákrok, který upravoval genitálie do nějaké normy, právě aby mohli být dívkou nebo chlapcem. To se ale většinou rozhodovalo bez dětí.

Čtěte více o novém zákonu:

Zařadí se tedy do třetího pohlaví?
Teď mají možnost být zařazeni do kategorie neurčení a potom si mohou vybrat. V pubertě, kdy se genitálie začnou hormonálním působením upravovat, se mohou rozhodnout, jestli se cítí být spíš žena nebo muž. Ve třetí kategorii ale mohou zůstat i celoživotně, kdy se třeba nechtějí řídit kulturními a sociálními předpoklady, které se váží na jednotlivá pohlaví.

Intersexuální lidé

Věda pojmem intersexualita popisuje takzvané třetí pohlaví. Patří sem jedinci, kteří nemají typické ženské ani mužské pohlavní znaky, kromě toho se sem řadí i lidé, kteří naopak mají mužské a zároveň ženské pohlavní orgány. Pojem intersexuál může popisovat i člověka s jednoznačnými  pohlavními orgány, který je nositelem genetické informace opačného pohlaví, tedy žena s chromozomy XY nebo muž s XX.

Není třetí pohlaví výmyslem moderní doby?
Není to žádný nový fenomén. V jiných kulturách je to naprosto běžné - severoameričtí indiáni tyto lidi dokonce uctívají. Říkají jim dvojí duše. Není to nic nového, co by si Německo vymýšlelo.

Proč zákon tedy vyšel zrovna tam?
Naše západní kultura klade veliký důraz na lidská práva. Lidé by měli mít volbu, pohlaví by se jim nemělo předepisovat chirurgickými zásahy. Před několika týdny Rada Evropy vydala rezoluci, že děti mají právo na vlastní integritu a děti by neměly být apriorně operovány pro tu potřebu, aby byly muži nebo ženy.

Je Německo první zemí s tímto zákonem?
Pohlaví nula je uzákoněné v Austrálii a od roku 2007 uznali třetí pohlaví i v Nepálu, právě tam je to i z náboženských důvodů vnímáno jinak než tady. Není tam tak silný tlak na dvojjakost jako tady.

Nebude třetí pohlaví pro řadu lidí nepřijatelné?
To bude potom jejich problém. Třetí pohlaví není žádný rozmar. Těm lidem, pro které je to určeno, to opravdu pomůže. My bychom měli myslet na to, že nám nepřísluší soudit stav těch lidí. Intersexuálové tu jsou a tato možnost jim tu volbu dává.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.