Neděle 16. května 2021svátek má Přemysl 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Nové hodnocení filmů? Švédsko bere ohled na rovnoprávnost žen

Optimismus prodlužuje ženám život (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Optimismus prodlužuje ženám život (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

STOCKHOLM S novinkou v hodnocení filmů přišla nedávno švédská kina. Kromě upozornění na pornografické a násilné scény či vulgární vyjadřování budou snímky posuzovány i s ohledem na rovnoprávnost žen. Píše o tom agentura AP.

Aby se film dostal do nejlépe hodnocené kategorie A, musejí v něm vystupovat alespoň dvě ženské hrdinky. Ty navíc spolu musejí vést rozhovor, který se bude točit kolem jiného tématu než mužů.

"Tento požadavek nesplňuje celá trilogie Pán prstenů, žádný díl Hvězdných válek ani snímek Pulp Fiction. Z filmů o Harry Potterovi prošel jediný," uvedla Ellen Tejleová, ředitelka kina Bio Rio ve Stockholmu.

Bio Rio je jedním ze čtyř švédských kin, která minulý měsíc hodnocení zavedla s cílem upozornit, jak málo snímků zmíněné požadavky splňuje. "Většina diváků reagovala na tuto iniciativu pozitivně a některým lidem tento projekt doslova otevřel oči," konstatovala Tejleová.

Superhrdinka, profesorka či žena

Podle Tejleové je pohled na roli žen ve společnosti ovlivňován skutečností, že diváci málokdy vidí na filmovém plátně "superhrdinku, profesorku či ženu, která napínavým způsobem bojuje s problémy a dokáže se s nimi vypořádat". "Cílem je dostat do kin víc příběhů o ženách a víc příběhů vnímaných z perspektivy žen," prohlásila Tejleová s tím, že zmíněné hodnocení samozřejmě nevypovídá nic o kvalitě daného snímku.

  • Průzkumy ze Spojených států potvrzují, že ženy jsou na plátnech kin málo zastoupené. Ve stovce největších amerických filmů roku 2011 bylo jen 33 procent postav ženských. Hlavními hrdinkami byly ženy jen v 11 procentech.

Iniciativu podporuje státem financovaný Švédský filmový institut a hodnocení se chystá ve svých filmových recenzích a upoutávkách používat i skandinávský televizní kanál Viasat Film. 17. listopadu tento kanál plánuje uspořádat "super neděli", během níž budou vysílány pouze snímky s hodnocením A jako Hunger Games, Železná lady či Divoši.

Test posuzující filmy s hlediska rovnoprávnosti pohlaví byl nazván po americké kreslířce Allison Bechdelové, která tento koncept zavedla v jednom ze svých komiksů v roce 1985.

Rovnost pohlaví

Test Bechdelové je nejnovější iniciativou ve snahách Švédska o podporu rovnosti pohlaví. Země má kupříkladu svého ombudsmana pro reklamu, který sleduje případné sexistické projevy v tomto odvětví a napomíná firmy, jež svými reklamami podporují genderové stereotypy. Od roku 2010 rovněž ve Švédsku funguje projekt, jehož cílem je zvýšit počet žen, které jako expertky komentují dění ve švédských médiích. Kritici ale namítají, že Švédsko zachází ve svém zaměření na rovnost pohlaví příliš daleko.

Žena opravářka.

Hodnocení filmů podle množství zastoupených žen a podle jejich dialogů je podle odpůrců této metody nesmyslným nástrojem, který neodhaluje, zda je snímek genderově nevyvážený. "Je příliš mnoho filmů, které projdou testem Bechdelové, ale ani v nejmenším nepřispívají k rovnoprávnosti a zlepšení situace ve společnosti. A naopak je spousta filmů, jež testem neprojdou, ale jsou v tomto ohledu fantastické," prohlásil filmový kritik Hynek Pallas, který v 70. letech opustil komunistické Československo a žije ve Švédsku.

Pallasovi se rovněž nelíbí jednoznačná podpora Švédského filmového institutu, který je největším sponzorem švédských filmů, pro tento projekt. Podle Pallase by státní instituce neměla "vysílat signály ohledně toho, co tvůrce má či nemá do filmu zahrnout".

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?
Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?

Alergie je nemoc dnešní doby. V České republice je až 25 % alergických dětí a tento počet pořád stoupá. Lze nějak vzniku alergie předejít?