Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Filmové premiéry: upírům a mafiánům kontruje "perverzní" filozofie

Kultura

  10:00
Napětí slibují hned tři filmy: upírská fantasy Byzantinum od Neila Jordana, akční thriller Crazy Joe i horor Insidious 2 od tvůrce Saw. Následují komediální Mafiáni Luca Bessona, vánoční příběh s Richardem Krajčem a jako provokativní dokumentární tečka Perverzní průvodce filozofií Slavoje Žižeka.

Z filmu Mafiánovi. foto: Bioscop

Byzantinum známého režiséra Neila Jordana (Hra na pláč, Interview s upírem, Snídaně na Plutu) vypráví příběh dvou tajemných mladých žen - Eleanory a Clary, které hledají útočiště v chátrajícím pobřežním letovisku. Clara si začne vydělávat jako prostitutka v penzionu jménem Byzantium. Pak vyjde najevo tajemství mladší Eleanor - narodila se v roce 1804, ačkoliv je jí 16 let a Clara je její matka, přestože je jen o několik let starší. Přiznává, že k tomu, aby zůstali naživu, potřebují pít lidskou krev. V malém, poklidném městečku začínají umírat lidé… Představitelka Eleanor Saoirse Ronan se proslavila už jako třináctiletá, když za roli ve filmu Pokání byla nominována na Zlatý Glóbus a na Oscara za nejlepší herečku ve vedlejší roli.

Z filmu Byzantinum.

Akční thriller Crazy Joe režiséra Stevena Knighta (Špína Londýna, Východní přísliby) přivádí na plátno Jasona Stathama jako bývalého člena elitní zásahové jednotky, ze kterého je nyní hledaný uprchlík. Před svou minulostí ale nikdo neuteče. Hnán touhou po pomstě se Joey přidává k londýnskému podsvětí, kde bere spravedlnost do svých rukou.

Pro milovníky horrorů je tu snímek Insidious 2 režiséra Jamese Wana (Saw). Příběh plný vidin, tajemných domů a dalších paranormálních jevů, slibuje napínavou podívanou, ve které nebude chybět ani vražda.

Mafiánská rodinka Roberta De Nira

Do kriminální komedie s příznačným názvem Mafiánovi se pustil Luc Besson (Kurýr, Taxi, León, Brutální Nikita). Robert De Niro v ní hraje bývalého mafiánského bosse Giovanniho, jehož rázná manželka Maggie (Michelle Pfeiffer) a jejich dvě děti jsou za příkladnou spolupráci se zákonem umístěni do programu na ochranu svědků. Žít životem spořádaných občanů se jim ale moc nedaří, a to nejen proto, že bývalí kumpáni nedávají Givannimu pokoj. Starého psa prostě novým kouskům nenaučíš…

O řád křehčí příběh přináší finský snímek Odhalený přístav, který sleduje několik paralelních osudů obyčejných lidí, kteří touží najít lásku a uznání ve světě, kde jsou očekávání společnosti vysoká a tlaky každodenního života neúprosné. Pertti se snaží na vlastní pěst zvítězit nad nadváhou a zvládnout výchovu svého syna, šestnáctiletá Milla se chce stát celebritou a Aleksiho máma vůbec nerozumí tomu, jak důležitý je pro syna jeho pes.

Z filmu Křídla Vánoc.

České Vánoce v supermarketu

Nový český film Křídla Vánoc se odehrává z větší části v nákupním centru v čase svátků a propojuje příběhy čtyř přátel, kteří zde pracují. Optik Tomáš (Richard Krajčo) má rád volnost, a tak žije v obytném přívěsu na poli nedaleko obchodního centra. Hezká Nina (Vica Kerekes) balí dárky ve stánku a provokuje výstředním oblékáním i přidrzlou otevřeností. Ráďa (David Novotný) pracuje v supermarketu jako manažer prodeje a bydlí s početnou rodinou v malém bytě, ze kterého by někdy nejraději utekl. Posledním členem party je čerstvě vystudovaný herec Zajíc (Jakub Prachař), který marně obchází castingy a živí se jako brigádník v kostýmu ušáka, který rozdává dětem balonky. Každý z nich má své touhy a sny, které si chce plnit nejen o Vánocích. Film natočila režisérka Karin Babinská, který debutovala před šesti lety filmem Pusinky.

Z filmu Perverzní průvodce ideologií.

Kolekci čerstvých premiér uzavírá dokument přibližující kontroverzního slovinského myslitele Slavoje Žižeka. Pod názvem Perverzní průvodce ideologií ho natočila Sophie Fiennes. Jejich společná dokumentaristická reflexi společnosti se snaží divákům poodkrýt cestu do podstaty ideologie – snů, které formují naše kolektivní vědomí a konání. Ideologie a její formování společnosti tvoří základ filozofické práce Slavoje Žižeka, který v ní vychází z Freudovy psychoanalýzy.

Autor:

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...