Lidovky.cz

Minuta ticha. Tisíce lidí si připomněly 50. výročí atentátu na Kennedyho

Svět

  22:48
DALLAS - Spojené státy si připomněly 50. výročí od zavraždění svého tehdejšího prezidenta Johna F. Kennedyho, který byl zastřelen v Dallasu ve státě Texas. Právě zde na prostranství Dealey Plaza několik tisíc lidí uctilo Kennedyho památku minutou ticha a pietní ceremonií.

Tisíce lidí držely minutu ticha. USA si připomněly 50. výročí atentátu na JFK foto: ČTK

Již časně ráno přišel ke Kennedyho hrobu na vojenském hřbitově v Arlingtonu u hlavního města Washingtonu ministr spravedlnosti Eric Holder. Na hrob, kde je také pohřbena Kennedyho manželka Jacqueline, pak položila věnec pětaosmdesátiletá Jean Kennedyová Smithová, která je Kennedyho jediným žijícím sourozencem. Provázelo ji dalších deset členů rodiny.

Tisíce lidí držely minutu ticha. USA si připomněly 50. výročí atentátu na JFK.

Zavraždění mladého šestačtyřicetiletého prezidenta, který byl doma i v zahraničí symbolem naděje a optimismu, vyvolalo v zemi hluboké trauma. Pamětníci atentátu si často dodnes vzpomínají, co právě dělali, "když zabili Kennedyho".

Nevraživost Američanů

Město Dallas, kde se soustřeďovala řada Kennedyho politických odpůrců, mělo dlouho po atentátu podle amerických médií status vyděděnce a až do letoška výročí atentátu oficiálně nepřipomínalo. List The New York Times uvedl, že tato nevraživost mnoha Američanů vůči Dallasu již před dlouhou dobou vyprchala. List ocenil, že město ponechalo v nezměněné podobě místo atentátu na Dealey Plaza, přestože okolí se rychle vyvíjelo.

Letos poprvé město uspořádalo oficiální vzpomínku. Na ceremonii vydala radnice jen 5000 vstupenek, ale celý průběh se vysílal na obří obrazovky rozmístěné v centru města.

Ceremonii v dešti a chladném počasí vedl starosta Mike Rawlings, podle něhož byl Kennedy "idealista bez iluzí, který pomáhal stavět spravedlivější a rovnoprávnější svět". "Dallas byl tehdy také velmi mladý, ani ne století," řekl Rawlings. "A vzhledem k tomu mládí jsme se všichni cítili neporazitelní. Zdá se, že jsme toho dne všichni dospěli," řekl s tím, že Kennedyho smrt znamenala nástup nové generace. "Když se před půl stoletím právě tady v Dallasu srazila naděje s nenávistí, začínala nová éra a jiná se vytrácela," řekl.

Odhalil také památník - desku s posledním odstavcem projevu, který měl Kennedy v Dallasu před 50 lety pronést, ale atentátník mu v tom zabránil.

Minuta ticha

Následovala minuta ticha přesně ve chvíli, kdy přes Dealey Plaza před 50 lety projížděla Kennedyho kolona a kdy ho Lee Harvey Oswald z šestého patra nedaleké budovy zastřelil. Minutu ticha provázelo zvonění zvonů.

Historik David McCullough pak citoval z nejznámějších Kennedyho projevů. "Věděl, že na slovech záleží. A jeho slova měnila životy," řekl McCullough o 35. americkém prezidentovi, který byl oceňován za postup během takzvané karibské krize a který slíbil, že Američané do deseti let přistanou na Měsíci. Více než konkrétními kroky v Bílém domě však v rychle se měnící době oslovoval Američany mladistvou energií a optimistickým stylem.

Spojené státy si připomněly 50. výročí od zavraždění svého tehdejšího prezidenta Johna F. Kennedyho, který byl zastřelen v Dallasu ve státě Texas.

K jeho legendě ale také neodmyslitelně patří konspirativní teorie, které zpochybňují oficiální verzi, podle níž Kennedyho zabil osamocený vrah Oswald. Na Dealey Plaza si také až do letoška výročí atentátu připomínala jen skupina příznivců teorií spiknutí. Oficiální verzi nevěří ani většina Američanů. Podle průzkumu agentury AP z letošního dubna si 59 procent dotázaných myslí, že na atentátu se podílelo víc lidí.

Prezident Barack Obama nařídil, aby na Bílém domě, na Kapitolu a dalších vládních budovách byly vlajky spuštěny na půl žerdi. "Dnes na něj vzpomínáme a oslavujeme jeho trvalou stopu v americké historii," uvedl Obama. Má na programu setkání s příslušníky Mírových sborů, dobrovolnického programu pro pomoc v zahraničí, který Kennedy založil.

Vzpomínky na JFK, jak se zavražděnému prezidentovi přezdívalo, se konaly i na dalších místech USA. Například V Kennedyho prezidentské knihovně v Bostonu byla otevřena výstava, kde jsou poprvé představeny některé předměty z jeho státního pohřbu. Rovněž v Bostonu v Kennedyho rodném státě Massachusetts položil guvernér Deval Patrick věnec k jeho soše u budovy vlády tohoto státu.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.