Lidovky.cz

Chystá si Krejčíř azyl v Argentině? Z pohledu uprchlíka logická volba

Svět

  7:00
Rodina Radovana Krejčíře uprchla z JAR do Argentiny a Krejčíř tam měl odjet za nimi, tvrdí nezávislý vyšetřovatel Paul O'Sullivan, který se Krejčířovu případu dlouhodobě věnuje. Mířil-li Krejčíř skutečně do Argentiny, zvolil by dobrou destinaci - podobně jako JAR, ani Argentina totiž nemá s ČR uzavřenou dohodu o vydávání zločinců.

Radovan Krejčíř foto: Reuters

"Jeho (Krejčířova) manželka a oba synové opustili JAR ve středu večer. Mluvil jsem s nimi včera pozdě odpoledne, a v té chvíli už byli v Buenos Aires," řekl O'Sullivan v sobotu jihoafrickému zpravodajskému serveru Eyewitness News. Prohlásil také, že JAR hodlal opustit i Krejčíř - ke své rodině v Argentině se prý chtěl připojit v sobotu večer.

Jihoafrická policie však O'Sullivanova tvrzení nijak nepotvrdila, a v rozhovoru pro Českou televizi je odmítl i sám Krejčíř. "To jsou všechno mediální nesmysly a výmysly pana Sullivana, nic mi tu nehoří pod nohama," řekl reportérovi České televize jen pár hodin před svým pátečním zatčením (o zásahu jihoafrické policie proti Krejčířovi čtěte ZDE). Soudní proces s Krejčířem byl v Johannesburgu zahájen v pondělí dopoledne, krátce poté však soud vyhověl žádosti Krejčířových právníků o převoz jejich klienta do nemocnice. Krejčíř si stěžuje na vleklé zdravotní problémy, jež mělo výrazně zhoršit údajné týrání ze strany jihoafrických vyšetřovatelů během víkendového výslechu (více čtěte ZDE či ZDE). Další stání, které by mělo rozhodnout o případné kauci, bylo stanoveno na příští pondělí, tedy 2. prosince.

SOUDNÍ PROCES S KREJČÍŘEM:

Argentina? Dobrá volba

Navzdory O'Sullivanovým slovům zůstává místo Krejčířovy rodiny neznámé. Jihoafrický tisk, který informoval o jejím údajném útěku do Argentiny, zároveň zmínil možnost, že Kateřina Krejčířová a oba synové manželského páru se nacházejí na dovolené na Mauriciu. Spekuloval také o tom, že Radovan Krejčíř měl namířeno do sousední Namibie.

O pobytu Krejčířovy rodiny v Argentině nemá žádné zprávy ani tamní české velvyslanectví. "Žádnými takovými informacemi bohužel nedisponujeme, rodina pana Krejčíře nás nijak nekontaktovala," uvedl pro server Lidovky.cz Milan Frola z konzulárního oddělení české ambasády v Buenos Aires.

Nicméně pokud by Krejčíř skutečně plánoval přesun z Afriky do Latinské Ameriky, jako svou další základnu by zjevně zvolil vhodnou zemi. Smlouva o vzájemném vydávání zločinců mezi Argentinou a Českou republikou totiž neexistuje. Podobně jako mezi Českou republikou a JAR, kam se Krejčíř, vybavený falešným pasem, uchýlil ze Seychel už v roce 2007 a odkud již celých šest let vzdoruje zatím marným pokusům české justice o jeho vydání. A to i přesto, že jej český soud vloni nepravomocně odsoudil k jedenáctiletému trestu vězení za více než půlmiliardový únik na daních.

I v případě Argentiny by tak českým úřadům nezbývalo nic jiného než vyjednávání na diplomatické úrovni. "Příslušné české orgány by se na Argentinu musely obrátit standardní diplomatickou cestou, a bylo by na posouzení a zvážení argentinské strany, zda by nám v této záležitosti vyhověla," vysvětlil Frola.

KREJČÍŘOVY JIHOAFRICKÉ KAUZY

  • Krejčíře již tři roky vyšetřují jihoafrické úřady kvůli nedoplatkům na daních. Letos v červenci jihoafrický list City Press napsal, že Krejčíře čeká daňový výměr kolem sta milionů randů (téměř 200 milionů korun). Berní úřad (SARS) zjistil, že Krejčíř má v JAR majetek za zhruba 130 milionů randů (asi 260 milionů korun), ačkoli na sebe psaný téměř žádný nemá. SARS též odhalil, že firma Groep Twee Beleggings, registrovaná na Krejčířovu ženu Kateřinu, mu údajně sloužila v přesunu peněz, které využívali známí gangsteři jako zavražděný Lolly Jackson nebo drogový boss Glenn Agliotti.
  • Krejčíř v minulých letech čelil v JAR několika obviněním kvůli údajnému pojistnému podvodu a účasti na ozbrojené loupeži. Úřady ale nakonec obvinění v obou případech stáhly.
  • V jihoafrických médiích je Krejčíř spojován i s několika vraždami podnikatelů a lidí z podsvětí, s nimiž měl osobní či "podnikatelské" vztahy. Policie mu ale dosud nic neprokázala.
  • Krejčíř v JAR požádal o politický azyl. Místní úřady mu ho loni odmítly udělit, Krejčíř se ale proti tomuto rozhodnutí odvolal a nyní čeká na výsledek odvolacího řízení.
  • V ČR byl Krejčíř loni nepravomocně odsouzen k 11 letům vězení za více než půlmiliardový daňový únik. Jihoafrický soud řešil žádost o jeho vydání již několikrát (ČR žádost předala v roce 2007); další stání se uskuteční 9. prosince.
  • Vývoj Krejčířova pobytu v JAR: - Do JAR přijel Krejčíř v roce 2007 na falešný pas ze Seychel poté, co české policii unikl v roce 2005 při domovní prohlídce v jeho vile v Černošicích u Prahy; tehdy byl obviněn v řadě kauz.
  • V březnu 2011 podnikla policie razii v Krejčířově domě v Johannesburgu, kde našla seznam lidí údajně určených k likvidaci. Mezi nimi byl i šéf místního podsvětí Cyril Beeka, jenž byl krátce předtím zastřelen. Po jeho rodině Krejčíř vymáhá 480.000 randů (asi 1,2 milionu Kč) za svůj údajný podíl ve firmě CDS.
  • V březnu 2011 policie zadržela Krejčíře kvůli podezření z pojišťovacího podvodu. Podle vyšetřovatelů předstíral rakovinu močového měchýře a pojišťovně tak způsobil škodu asi 4,5 milionu randů (zhruba 11 milionů Kč). Soud podnikatele propustil na kauci a v dubnu 2012 bylo obvinění z podvodu dočasně staženo.
  • V únoru 2012 byl Krejčíř zatčen kvůli podezření z účasti na ozbrojené loupeži v obchodě s elektronikou v Pretorii ve snaze vymáhat dlužné peníze. V říjnu 2012 bylo obvinění vůči němu staženo.
  • 12. listopadu 2013 zahynuli při výbuchu v jeho podniku Money Point v Johannesburgu dva údajní společníci Krejčíře - uprchlý český podnikatel Jan Charvát a Jihoafričan Ronny Bvuma. Podle jedné z verzí měl být terčem bombového útoku sám Krejčíř v odplatě za předchozí vraždy zosnované možná právě jím. Krejčíř později připustil, že se ho v JAR snaží zabít, prý ale netuší, kdo.
  • 15. listopadu 2013 - Jihoafrické úřady obstavily veškerý majetek Krejčíře. Jihoafrickému státu prý dluží 59 milionů randů (asi 117 milionů korun).
  • 17. listopadu 2013 - Jihoafrický list Sunday Times přinesl informace údajného nájemného zabijáka, podle kterého chtěl Krejčíř v dubnu 2009 zlikvidovat svého rivala v Praze. Tento muž měl vraždu provést.
  • 18. listopadu 2013 - V JAR začal soud se spolupracovníkem Krejčíře, kterým je bulharský obchodník Ivan Savov. Jihoafrický soud 22. listopadu zamítl žádost o jeho propuštění na kauci.
  • 22. listopadu 2013 - Krejčíře v JAR zadržela policie, vyšetřovatelé jej viní z pokusu o vraždu a z únosu.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.