21. listopadu 2013 10:13 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Krejčířova matka: Za dopadení atentátníků nabízím milion

Radovan Krejčíř na snímku z roku 2007 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radovan Krejčíř na snímku z roku 2007 | foto: ČTK

Naděžda Krejčířová, matka uprchlého Radovana Krejčíře, se vložila do vyšetřování útoků na jejího syna. Za informace, které by atentátníky pomohly dopadnout, nabídla v přepočtu dva miliony korun. Krejčíř přežil jak červencovou střelbu, tak výbuch před svým klenotnictvím, který zabil dva jeho údajné společníky.

Krejčířova matka Naděžda nabízí odměnu milion jihoafrických randů (v přepočtu bezmála dva miliony korun) za informace, které povedou k dopadení pachatelů dvojice útoků, při nichž podle ní kdosi usiloval o život jejího syna. O odměně informoval jihoafrický server a potvrdili ji později i tamní policejní vyšetřovatelé. S českými médii miliardářova matka dlouhodobě nekomunikuje.

ČTĚTE TAKÉ:

Střelba a exploze

Krejčířová nabízí peníze za dopadení pachatelů bombového útoku z minulého týdne, při němž zahynula dvojice údajných společníků jejího syna. Jedním z nich byl další český uprchlík v JAR Jan Charvát. Útok se odehrál před Krejčířovou směnárnou Moneypoint na předměstí Johannesburgu. Kontroverzní český psanec v okamžiku exploze v obchodě nebyl (více čtěte ZDE).

O jeho život však údajně kdosi usiloval již o několik měsíců dříve. Koncem července se na něj před jeho kanceláří v téže čtvrti jihoafrické metropole snesla asi dvacítka ran z automatické zbraně. Ta měla být podle všeho umístěna pod registrační značkou zaparkovaného automobilu a kdosi ji ovládal dálkově. Krejčíř v době útoku seděl ve svém automobilu. Z incidentu vyvázl bez zranění (více čtěte ZDE).

Z tohoto auta stříleli na Radovana Krejčíře.

Z tohoto auta stříleli na Radovana Krejčíře.

Místo výbuchu před klenotnictvím v Johannesburgu, které patří Krejčířovi

Místo výbuchu před klenotnictvím v Johannesburgu, které patří Krejčířovi

Krejčířová požádala, aby se kdokoli, kdo má informace vedoucí k dopadení pachatelů těchto dvou útoků, přihlásil jihoafrické policii. Ta to prostřednictvím svého mluvčího uvítala, jakkoli odmítla, že by se ženou byla pravidelně v kontaktu.

Naděžda Krejčířová

Šestašedesátiletá Naděžda Krejčířová žije v Českém Těšíně. Působí jako předsedkyně představenstva tamní tiskárny a figuruje rovněž mezi akcionáři další místní společnosti. Podle Eyewitness News svého syna v JAR čas od času navštěvuje.

Jejímu synovi i jeho manželce Kateřině minulý pátek jihoafrický soud zabavil kvůli údajným daňovým únikům veškeré nemovitostí a několik luxusních automobilů. Jelikož Krejčíř v JAR oficiálně žádný majetek nevlastní, dotkla se konfiskace také na něj napojených společností, které sloužily k milionovým finančním převodům mezi ním a jeho společníky (více čtěte ZDE).

Kvůli více než půlmiliardovým daňovým únikům byl pětačtyřicetiletý "podnikatel" loni na podzim v Česku nepravomocně odsouzen k 11 letům vězení. Do JAR přicestoval na falešný pas na jaře roku 2007. Předtím se téměř dva roky skrýval na Seychelách.

Za dobu svého pobytu v JAR je spojován jihoafrickými médii s celou řadou vražd šéfů místního podsvětí a svých údajných kompliců. Veškerá obvinění však Krejčíř odmítá.

Ivana Milenkovičová, msl

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?