Lidovky.cz

Ruská loď i čínský ledoborec míří domů. Prorazily ledové vězení

Svět

  12:08aktualizováno  12:21
MOSKVA - Ruská i čínská loď, které uvázly v ledu u pobřeží Antarktidy, se dnes osvobodily z ledových ker a vydaly se znovu na cestu. Informovaly o tom agentury ITAR-TASS a Nová Čína.

Pasažéři lodi Akademik Šolanskij foto: ČTK

Ruská výzkumná loď Akademik Šokalskij se po dvou týdnech sevření vymanila z ledového příkrovu a vyplula severním směrem, uvedl podle agentury ITAR-TASS kapitán lodi Igor Kiseljov. Plavidlo se z ledového zajetí dostalo bez cizí pomoci a "proměnlivou rychlostí" směřuje k volnému moři, sdělil Kiseljov domovskému přístavu ve Vladivostoku na ruském Dálném východě.

Aktuální rychlost v době hlášení dosahovala podle kapitána sedm uzlů, tedy asi třináct kilometrů za hodinu. Ledové zajetí loď přestála bez jakýchkoli poruch, na palubě se nachází dvaadvacetičlenná ruská posádka. Zbylých 52 cestujících se 2. ledna díky čínskému záchranářskému vrtulníku přepravilo na australský ledoborec Aurora Australis. Ten by podle dnešních zpráv ruských médií měl k přístavu Hobart v Tasmánii dorazit během dvou týdnů.

ČTĚTE TAKÉ

Také čínský ledoborec Sněžný drak (Süe Lung), který pomohl při záchraně cestujících z ruské lodi a poté sám zamrzl v ledových krách, se již vlastními silami vyprostil ze zajetí a nyní pluje rychlostí šest kilometrů v hodině, uvedla čínská tisková agentura Nová Čína.

Uvolnění lodi umožnila změna větru, který začal foukat ze západu a odsunul část ker, takže se před čínským plavidlem po čtyřech dnech objevilo opět modré moře, napsala Nová Čína.

Posádkám nebezpečí nehrozilo

Posádka Sněžného draka již dříve konstatovala, že všech 101 lidí na palubě je v bezpečí a že ledoborec, který je vybaven mimo jiné tělocvičnou, kinem, pingpongovými stoly a dalšími zařízeními, má dostatečné zásoby potravin do dubna a dost pitné vody na jeden měsíc.

V zálivu Commonwealthu u Antarktidy, které je největrnějším místem na planetě, postupně po Vánocích uvázla dvě plavidla. Na Štědrý den kry uvěznily ruskou výzkumnou loď, později stejný osud potkal čínský ledoborec Sněžný drak, který se vydal ruské plavidlo osvobodit.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.